Amerikan İncil Topluluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amerikan İncil Topluluğu
Kuruluş 1816
Tür Kâr amacı gütmeyen kuruluş
Amaç İncil Dağıtımı
Merkez Philadelphia, Pensilvanya
Hizmet bölgesi Amerika Birleşik Devletleri
Başkan Robert L. Briggs
Resmî site www.americanbible.org/

Amerikan İncil Topluluğu , 1816'da New York'ta kurulan ve kâr amacı gütmeyen bu kuruluşun misyonu: İncil'in basım, yayın ve çevirisini sağlamaktır ayrıca İncil ile ilgili çalışmalara destek olarak burs yardımı da sağlar. Çağdaş İncil Tercümesi ile tanınır.

Amerikan İncil Topluluğu, United Bible Societies, Forum of Bible Agencies Internationa l, Every Tribe Every Nation topluluklarına üyedir ve herhangi bir mezhebe bağlı değildir. Ancak Mormonlar ve Yahova Şahitleri'ni Hıristiyan olarak kabul etmemektedir.[1]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikan İncil Topluluğu, asıl adıyla The American Bible Society, 1816 yılında Amerikalı Protestanlar tarafından kurulmuştur. İlk başkanı 1782-1783 yılları arası Kıtasal Kongre'nin başkanlığını yapmış Elias Boudinot'dur.

Kuruluş, İncil olarak Kral James Sürümünü tercih etmiş, 1858'den itibaren metinsel tahrifi önlemek adına komisyonlar görevlendirmiştir. Amerikan İç Savaşı sırasında askerler için ilk cep İncil'ini sağlamıştır.

The Bible House "İncil Evi"

1852'de 303.000 dolar maliyetle inşa ettikleri New York'taki İncil Evi'ne taşındılar. Kadın hakları savunucusu ve ekonomist Virginia Penny, burada kadınlar için bir istihdam bürosu açmayı teklif etmiş ve kadınlar için birçok farklı iş alanları hakkında konferanslar vermiştir. İncil basımı ve personel için ofis alanı olarak kullanılan bina daha sonraları New York'ta basılı kültürün merkezi haline gelmiştir.[2][3]

Topluluğun misyonu, İncil'i tüm insanlığa ulaştırmaktır. Bu doğrultuda binlerce aileye İncil sağlamıştır. İngilizce'nin yanı sıra 83 farklı dilde olmak üzere İncil yayınlamıştır. Topluluk faaliyetlerini 21. yüzyıla dek artırarak sürdürmüştür. 11 Eylül Saldırılarından sonra bir milyondan fazla İncil dağıttı. Ayrıca cep büyüklüğünde ürettiği İnciller ile askere bağlılığını sürdürmüştür. Yine birçok doğal afette sağ kurtulanlara İncil göndermektedir.[4]

Osmanlı'daki Faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Topluluk aynı zamanda Batı medeniyeti dışındaki yerlerin İncil'e ve Amerikan tarzı medenileşmeye ihtiyaç olduğunu savunmaktaydı. Bu bağlamda Osmanlı toprakları da ilgilerini çekmiştir.

Osmanlı'daki çalışmalarına 1828 yılında başlamıştır. Faaliyete başladıkları yıldan itibaren çok sayıda İncil dağıtım çalışmaları gerçekleştirmiştir. 1828-1915 yılları arası yaptıkları harcamaların toplam bedeli 3.805.000 $'dır. Çalışmaları için kullandıkları binalarda kiracı olarak bulunup herhangi bir mülkiyet edinmediler. İstanbul ve Beyrut'ta matbaa faaliyetleri yürütmüşlerdir. Kurum tüm faaliyetlerini bir temsilci vasıtasıyla yürütmüştür. Isacc Bliss topluluk adına temsilci seçildikten sonra İstanbul, topluluğun bölgedeki yeni merkezi haline gelmiştir. Hatta "İngiliz ve Yabancı İncil Topluluğu (British and Foreign Bible Society)" ile rekabet içine girmiştir.

Ancak Osmanlı'daki faaliyetlerinde zorluk yaşıyorlardı. 1864 yılında faaliyetleri Osmanlı idaresi tarafından durduruldu ve Osmanlı karşıtı yayın yapmakla suçlandılar. Bunun üzerine kitapları koyabilmek için bir depo ihtiyacı oluştu ve bir İncil Evi kurma fikri doğmuş oldu. İstanbul'da açılan bu İncil Evi, Osmanlı evraklarında Amerikan Hanı olarak da geçmektedir. Burada adından da hareketle çokça İncil basıldığı anlaşılmaktadır. İncil çevirileri arasında Ermenice ağırlık kazanmaktadır.[5][6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "State of Bible 2019" (PDF). 6 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  2. ^ "A Bible House Divided". The Bible Cause : A History of the American Bible Society. FEA, John. Oxford University Press. 2016. 
  3. ^ "The Astor Place "Bible House"". 11 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2020. 
  4. ^ "Armed Services Ministry| American Bible Society". 27 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ "19. ve 20. Yüzyıl İstanbulunda Fincancılar Yokuşu, Amerikan Hanı ve Matbaacılık Faaliyetleri". Nalan TURNA. Ankara Üniversitesi İlef Dergisi. s. 73-94. 
  6. ^ Osmanlı İmparatorluğu'nda Amerikan Protestan Okulları. Gülbadi ALAN. Türk Tarih Kurumu. 2015. ISBN 9789751630148.