Amerika Kıtasal Ayrımı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Amerika Kıtasal Bölünmesi (aynı zamanda Büyük Bölünme, Batı Bölünmesi veya kısaca Kıta Bölünmesi olarak da bilinir; İngilizce: Continental Divide of the Americas) Amerika'nın başlıca ve büyük ölçüde dağlık olan, su bölümü çizgisidir.[1]

Kıta Bölünmesi Bering Boğazı'ndan Magellan Boğazı'na kadar uzanır ve Pasifik Okyanusu'na akan havzaları Atlas Okyanusu'na akan nehir sistemlerinden (Meksika Körfezi ve Karayip Denizi'ne akanlar dahil) ayırır ve Divide'ın en kuzeydeki erişimleri boyunca, Arktik Okyanusu ve Hudson Körfezi'ne akan nehir sistemleri.

Amerika'da birçok başka hidrolojik bölünme olmasına rağmen, Kıta Bölünmesi bunların en belirgin olanıdır, çünkü Rocky Dağları ve And Dağları'nın ana aralıkları boyunca genellikle çok daha yüksek bir yükseklikte bir yüksek zirveleri takip etme eğilimindedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "IHO Publication S-23 Limits of Oceans and Seas; Chapter 9: Arctic Ocean". International Hydrographic Organization. 2002. 2 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2017.