Amerika Birleşik Devletleri'nde eşcinsel evlilik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Eşcinsel evliliklerin
yasal statüsü
Evlilik

Amerika Birleşik Devletleri:
· CA, CT, DE, DC,
·FL (1 ilçe)*, HI, IL,
·IN*, IA, ME, MD, MA,
·MN, NH, NJ, NM, NY,
·OR, PA, RI, VT, WA,
·WI*, 10 kabile
Arjantin
Belçika
Birleşik Krallık:
· İngiltere ve Galler
· İskoçya*
Brezilya
Danimarka

Fransa
Güney Afrika
Hollanda
İspanya
İsveç
İzlanda
Kanada
Lüksemburg*
Meksika:
· CA,* DF, QR
Norveç
Portekiz
Uruguay
Yeni Zelanda

Diğer yetki alanlarında yapılan eşcinsel evlilikleri tanıyan yetki alanları
Eşcinsel evliliğin eskiden yasal olduğu yerler
  • Amerika Birleşik Devletleri:
    · AR
  1. Aruba, Curaçao ve Sint Maarten'de de geçerli
  2. Eşcinsel evliliğin yasal olduğu Meksika eyaletlerinde gerçekleştirilmesi halinde

*Henüz yürürlükte değil

LGBT portalı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nde eşcinsel evlilik, henüz federal seviyede tanınmamaktadır. ABD'nin altulusal yetki alanları (eyaletler, Kızılderili kabileleri vs.), hemcins çiftler arası birliktelikleri tanıma ve/veya bu birlikteliklerin yer almasına izin verme haklarına sahiptirler. Mamâfih, 1996'da uygulanan "Defense of Marriage Act" yasasına göre bu yetki alanları, diğer bir yetki alanında yapılan bir hemcins birlikteliği tanımaya zorunda değildir. ABD'de eşcinsel evliliğin yer alması henüz dokuz eyalet (Massachusetts, Connecticut, Iowa, Vermont, New Hampshire, New York, Washington, Maine, Maryland), bir kabile (Coquille kabilesi) ve Kolumbiya Bölgesi (Washington, D.C.)'nde yasaldır. Ek olarak Kaliforniya, yabancı ülkeler dahil olmak üzere diğer yetki alanlarında yapılan eşcinsel evlilikleri tanır.

Bütün bunlara rağmen birçok ABD eyaletinde hemcins çiftlere evliliğe ya da diğer birliktelik türüne erişim hakkının verilmesini kısıtlamak amacıyla evliliğin sadece bir erkek ile bir kadın arasında bir birliktelik olarak tanımlayan yasalar ya da anayasa değişiklikleri çıkartılmıştır. Bu önlemler, ABD'deki eşcinsel evlilik karşıtı lobisi tarafından teşvik edilmiştir. Siyasi bir seviyede hemcins çiftlerin yasal tanınması ABD'de çok ihtilaf yaratan bir konu ve özellikle muhafazakâr kesimler eşcinsel evlilik ile ilgili gelişmelere karşı çıkarlar.

Eyalete göre durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika Birleşik Devletleri'nde hemcins birlikteliklerine ilişkin yasalar
  Eşcinsel evlilik1
  Evliliğe benzeyen haklar bağışlayan birliktelikler1,2
  Sınırlı sayıda hak bağışlayan mevzuat1
  Başka yerde yapılan eşcinsel evlilikler tanınır1
  Eşcinsel evliliği ya da birlikteliği yasaklayan ya da tanıyan özel mevzuat yoktur
  Eşcinsel evliliği yasaklayan yasa
  Eşcinsel evlilik anayasa tarafından yasaklanmıştır
  Eşcinsel evlilik ve bazı ya da diğer hemcins birliktelik türleri anayasa tarafından yasaklanmıştır

1Hemcins ilişkilerin yasal tanınmasını sağlayan, son zamanlarda çıkartılan/verilen fakat hâlâ yürürlüğe girmemiş yasalar ya da mahkeme kararları içerebilir.
2Kaliforniya'daki eşcinsel evlilik yasaları karmaşık; bkz: Kaliforniya'da eşcinsel evlilik.

Massachusetts, bir mahkeme kararı kapsamında 2004'te eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk ABD eyaleti oldu. Bunun ardından ya mahkeme kararı ya da yasama yolu ile Maine, Connecticut, Kaliforniya, Iowa, Vermont, New Hampshire ve New York eyaletlerinde eşcinsel evlilik yasallaştırılmıştır. Bunların iki tanesinde (Maine ve Kaliforniya) bu yasallaştırma kararları halkoylamaları sonucunda sonradan geri çevrilmiştir, fakat diğerlerinde bu durum devam etmektedir. Kolumbiya Bölgesi (Washington, D.C.)'nde eşcinsel evlilik 2010'da yasal oldu. ABD kabile yetki alanlarında eşcinsel evliliğin durumu da bazı kabilelerce kararlanmıştır, ve günümüze dek bir tek Coquille kabilesi eşcinsel evliliği yasallaştırmıştır. 2012 senesi Kasım ayında yapılan genel seçimlerde eşcinsel evliliği Maine, Maryland ve Washington eyaletlerinde ilk kez halk oylaması yolu ile geçerlilik kazanmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Buna karşılık olarak hemcins birlikteliklerin tanınması birçok eyalette belli bir ölçüde kısıtlanmış, bu kısıtlamaya göre eşcinsel evlilik mevzuat yoluyla Batı Virginia, Delaware, Hawaii, Illinois, Indiana, Kuzey Karolina, Maine, Maryland, Minnesota, Pennsylvania, Washington ve Wyoming eyaletlerinde ve Puerto Rico bölgesinde yasaklanmıştır. Buna ek olarak; eşcinsel evlilik, anayasa değişikliği yoluyla Alaska, Arizona, Colorado, Kaliforniya, Mississippi, Missouri, Montana, Nevada, Oregon ve Tennessee eyaletlerinde yasaklanmıştır.

Anayasa değişikliği yoluyla hem eşcinsel evlilik hem de çoğu hemcins birliktelik türü/türleri Alabama, Arkansas, Florida, Georgia, Güney Dakota, Güney Karolina, Idaho, Kansas, Kentucky, Kuzey Dakota, Kuzey Karolina, Louisiana, Michigan, Nebraska, Ohio, Oklahoma, Teksas, Utah, Virginia ve Wisconsin eyaletlerinde yasaklanmıştır.

Bir tek Amerikan Samoası, Guam, New Mexico ve Rhode Island'da hemcins birlikteliklerin durumu hâlâ kanunen tanımlanmamıştır.

Eşcinsel evliliğin yasak olduğu bazı eyaletler dahil olmak üzere birçok eyalet hemcins çiftlere bazı haklar ve/veya "kayıtlı" ya da "medeni" birliktelik (domestic partnership/civil union) gibi evliliğe benzeyen yasal birliktelik statüleri sunmaktadır. Bunlar Colorado, Hawaii, Kaliforniya, Maine, Maryland, Nevada, New Jersey, Oregon, Washington ve Wisconsin. Kolumbiya Bölgesi'nde de eşcinsel evliliğin yasal olmasının yanı sıra medeni birliktelikler de mevcuttur.

Kamu görüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Pew Araştırma Merkezi'ne göre eşcinsel evliliğe karşı görüşler 1996'dan beri çok değişmiştir. 1996'da ABD halkının %27'si eşcinsel evliliği destekliyordu, %65'i ise buna karşıydı. Zaman geçtikçe destek artmış, karşıtlık ise düşmüştür, ve 2010'da yapılan ankete göre %42 eşcinsel evliliği destekliyordu ve %48 eşcinsel evliliğe karşıydı.[1]

Mayıs 2012'de Başkan Barack Obama, eşcinsel evliliklere destek verdiğini beyan eden ilk ABD başkanı oldu.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]