Amelia Island

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
The MPS Group Championships
WTA Tour
YerPonte Vedra Beach, Florida
 Amerika
KortSawgrass Country Club
KategoriUluslararası
ZeminÇim / Açık
Eşleşmeler32T/32E/16Ç
WebsiteThe MPS Group Championships

Amelia Island Tenis Turnuvası ya da şu anki adıyla Bausch & Lomb Championships toprak kort sezonunun en önemli turnuvalarından biridir. Tier II düzeyinde olan turnuva Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletine bağlı Amelie Adası'nda 1980 yılından beri gerçekleştirilmektedir.

Şampiyonluklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Şampiyon İkinci Skor
1980 Çek Cumhuriyeti Martina Navrátilová Çek Cumhuriyeti Hana Mandlíková 5-7, 6-3, 6-2
1981 Amerika Birleşik Devletleri Chris Evert-Lloyd Çek Cumhuriyeti Martina Navrátilová 6-0, 6-0
1982 Amerika Birleşik Devletleri Chris Evert-Lloyd Amerika Birleşik Devletleri Andrea Jaeger 6-3, 6-1
1983 Amerika Birleşik Devletleri Chris Evert-Lloyd Kanada Carling Bassett 6-3, 2-6, 7-5
1984 Amerika Birleşik Devletleri Martina Navrátilová Amerika Birleşik Devletleri Chris Evert-Lloyd 6-2, 6-0
1985 Amerika Birleşik Devletleri Zina Garrison Amerika Birleşik Devletleri Chris Evert-Lloyd 6-4, 6-3
1986 Almanya Steffi Graf Almanya Claudia Kohde-Kilsch 6-4, 5-7, 7-6
1987 Almanya Steffi Graf Çek Cumhuriyeti Hana Mandlíková 6-3, 6-4
1988 Amerika Birleşik Devletleri Martina Navrátilová Arjantin Gabriela Sabatini 6-0, 6-2
1989 Arjantin Gabriela Sabatini Almanya Steffi Graf 3-6, 6-3, 7-5
1990 Almanya Steffi Graf İspanya Arantxa Sánchez Vicario 6-1, 6-0
1991 Arjantin Gabriela Sabatini Almanya Steffi Graf 7-5, 7-6
1992 Arjantin Gabriela Sabatini Almanya Steffi Graf 6-2, 1-6, 6-3
1993 İspanya Arantxa Sánchez Vicario Arjantin Gabriela Sabatini 6-2, 5-7, 6-2
1994 İspanya Arantxa Sánchez Vicario Arjantin Gabriela Sabatini 6-1, 6-4
1995 İspanya Conchita Martínez Arjantin Gabriela Sabatini 6-1, 6-4
1996 Romanya Irina Spîrlea Fransa Mary Pierce 6-7, 6-4, 6-3
1997 Amerika Birleşik Devletleri Lindsay Davenport Fransa Mary Pierce 6-2, 6-3
1998 Fransa Mary Pierce İspanya Conchita Martínez 6-7(8), 6-0, 6-2
1999 Amerika Birleşik Devletleri Monica Seles Romanya Ruxandra Dragomir Ilie 6-2, 6-3
2000 Amerika Birleşik Devletleri Monica Seles İspanya Conchita Martínez 6-3, 6-2
2001 Fransa Amélie Mauresmo Güney Afrika Cumhuriyeti Amanda Coetzer 6-4, 7-5
2002 Amerika Birleşik Devletleri Venus Williams Belçika Justine Henin 2-6, 7-5, 7-6(5)
2003 Rusya Elena Dementieva Amerika Birleşik Devletleri Lindsay Davenport 4-6, 7-5, 6-3
2004 Amerika Birleşik Devletleri Lindsay Davenport Fransa Amélie Mauresmo 6-4, 6-4
2005 Amerika Birleşik Devletleri Lindsay Davenport İtalya Silvia Farina Elia 7-5, 7-5
2006 Rusya Nadia Petrova İtalya Francesca Schiavone 6-4, 6-4
2007 Fransa Tatiana Golovin Rusya Nadia Petrova 6-2, 6-1
2008 Rusya Mariya Şarapova Slovakya Dominika Cibulková 7-6(7), 6-3

Çiftler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Şampiyon İkinci Skor
1980 Amerika Birleşik Devletleri Rosie Casals
Güney Afrika Cumhuriyeti Ilana Kloss
Amerika Birleşik Devletleri Kathy Jordan
Amerika Birleşik Devletleri Pam Shriver
7-6, 7-6
1981 Amerika Birleşik Devletleri Kathy Jordan
Amerika Birleşik Devletleri Anne Smith
Amerika Birleşik Devletleri Joanne Russell
Amerika Birleşik Devletleri Pam Shriver
6-3, 5-7, 7-6
1982 Amerika Birleşik Devletleri Leslie Allen
Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Mima Jaušovec
Amerika Birleşik Devletleri Barbara Potter
Amerika Birleşik Devletleri Sharon Walsh
6-1, 7-5
1983 Amerika Birleşik Devletleri Candy Reynolds
Amerika Birleşik Devletleri Rosalyn Fairbank
Romanya Virginia Ruzici
Çek Cumhuriyeti Hana Mandlíková
6-4, 6-2
1984 Amerika Birleşik Devletleri Kathy Jordan
Amerika Birleşik Devletleri Anne Smith
Birleşik Krallık Anne Hobbs
Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Mima Jaušovec
6-4, 4-6, 6-4
1985 Güney Afrika Cumhuriyeti Rosalyn Fairbank
Çek Cumhuriyeti Hana Mandlíková
Kanada Carling Bassett-Seguso
Amerika Birleşik Devletleri Chris Evert-Lloyd
6-1, 2-6, 6-2
1986 Almanya Claudia Kohde-Kilsch
Çek Cumhuriyeti Helena Suková
Arjantin Gabriela Sabatini
Fransa Catherine Tanvier
6-2, 5-7, 7-6
1987 Almanya Steffi Graf
Arjantin Gabriela Sabatini
Çek Cumhuriyeti Hana Mandlíková
Avustralya Wendy Turnbull
3-6, 6-3, 7-5
1988 Amerika Birleşik Devletleri Zina Garrison
Almanya Eva Pfaff
Amerika Birleşik Devletleri Katrina Adams
Amerika Birleşik Devletleri Penny Barg-Mager
4-6, 6-2, 7-6
1989 Sovyetler Birliği Larisa Neiland
Sovyetler Birliği Natasha Zvereva
Amerika Birleşik Devletleri Martina Navrátilová
Amerika Birleşik Devletleri Pam Shriver
7-6, 2-6, 6-1
1990 Arjantin Mercedes Paz
İspanya Arantxa Sánchez Vicario
Çek Cumhuriyeti Regina Kordová
Macaristan Andrea Temesvari
7-6, 6-4
1991 İspanya Arantxa Sánchez Vicario
Çek Cumhuriyeti Helena Suková
Arjantin Mercedes Paz
Sovyetler Birliği Natasha Zvereva
4-6, 6-2, 6-2
1992 İspanya Arantxa Sánchez Vicario
Beyaz Rusya Natasha Zvereva
Amerika Birleşik Devletleri Zina Garrison
Çek Cumhuriyeti Jana Novotná
6-1, 6-0
1993 İsviçre Manuela Maleeva
Gürcistan Leila Meskhi
Güney Afrika Cumhuriyeti Amanda Coetzer
Arjantin Inés Gorrochategui
3-6, 6-3, 6-4
1994 Letonya Larisa Neiland
İspanya Arantxa Sánchez Vicario
Güney Afrika Cumhuriyeti Amanda Coetzer
Arjantin Inés Gorrochategui
6-2, 6-7, 6-4
1995 Güney Afrika Cumhuriyeti Amanda Coetzer
Arjantin Inés Gorrochategui
Amerika Birleşik Devletleri Nicole Arendt
Hollanda Manon Bollegraf
6-2, 3-6, 6-2
1996 Amerika Birleşik Devletleri Chanda Rubin
İspanya Arantxa Sánchez Vicario
Amerika Birleşik Devletleri Meredith McGrath
Letonya Larisa Neiland
6-1, 6-1
1997 Amerika Birleşik Devletleri Lindsay Davenport
Çek Cumhuriyeti Jana Novotná
Amerika Birleşik Devletleri Nicole Arendt
Hollanda Manon Bollegraf
6-3, 6-0
1998 Amerika Birleşik Devletleri Sandra Cacic
Fransa Mary Pierce
Avusturya Barbara Schett
İsviçre Patty Schnyder
7-6, 4-6, 7-6
1999 İspanya Conchita Martínez
Arjantin Patricia Tarabini
Amerika Birleşik Devletleri Lisa Raymond
Avustralya Rennae Stubbs
7-5, 0-6, 6-4
2000 Rain prevented play
2001 İspanya Conchita Martínez
Arjantin Patricia Tarabini
Amerika Birleşik Devletleri Martina Navrátilová
İspanya Arantxa Sánchez-Vicario
6-4, 6-2
2002 Slovakya Daniela Hantuchová
İspanya Arantxa Sánchez-Vicario
Arjantin María Emilia Salerni
İsveç Åsa Svensson
6-4, 6-2
2003 Amerika Birleşik Devletleri Lindsay Davenport
Amerika Birleşik Devletleri Lisa Raymond
İspanya Virginia Ruano Pascual
Arjantin Paola Suárez
7-5, 6-2
2004 Rusya Nadia Petrova
Amerika Birleşik Devletleri Meghann Shaughnessy
İsviçre Myriam Casanova
Avustralya Alicia Molik
3-6, 6-2, 7-5
2005 Avustralya Bryanne Stewart
Avustralya Samantha Stosur
Çek Cumhuriyeti Květa Peschke
İsviçre Patty Schnyder
6-4, 6-2
2006 Japonya Shinobu Asagoe
Slovakya Katarina Srebotnik
Güney Afrika Cumhuriyeti Liezel Huber
Hindistan Sania Mirza
6-2, 6-4
2007 İtalya Mara Santangelo
Slovakya Katarina Srebotnik
İspanya Anabel Medina Garrigues
İspanya Virginia Ruano Pascual
6-3, 7-6(4)
2008 Amerika Birleşik Devletleri Bethanie Mattek
Çek Cumhuriyeti Vladimíra Uhlířová
Beyaz Rusya Viktoriya Azarenka
Rusya Elena Vesnina
6-3, 6-1

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]