İçeriğe atla

Amatör tiyatro

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Amatör tiyatro, para kazanma amaçlı ve profesyonel olmayan bir tiyatro türüdür.
Amatör tiyatronun en temel özelliği tiyatro teori ve pratiğinin bir eğitim kurumundan değil, kişinin veya topluluğun kendi istek ve eğilimleri doğrultusunda yaptığı araştırmalardan edinilmesidir.

Farklı Amatör Tiyatro Uygulamaları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Amatör[1] kelimesinin anlamından yola çıkılarak iki tür amatör tiyatro uygulamasından söz edilebilir: Acemice, para kazanma amaçlı yapılmayan amatör tiyatro ve profesyonel karşıtı, alternatif üretimi hedefleyen amatör tiyatro. Birinci uygulamada profesyonele öykünen, ikinci uygulamada profesyonelden farklı bir tiyatral üretimi esas alan bir tiyatro anlayışı söz konusudur.

Amatör tiyatro uygulamasında farklılaşmaya yol açan bir başka unsur ise tiyatroya yaklaşımdır. Bazı amatör tiyatro toplulukları için tiyatro bir söz söylemenin, bir düşünceyi aktarmanın sanatsal bir aracıdır. Bazı topluluklar içinse tiyatro, oyunculuk, yönetmenlik, dramaturji gibi deneyimlerin yaşandığı bir sanatsal uygulamadır.

Amatör tiyatrolar, çalışma biçimi olarak da birbirinden ayrılır. Bazı topluluklarda yönetmen, oyuncu, rejisör, eğitmen gibi tiyatro bileşenlerine dayanan kesin bir iş bölümü vardır. Topluluktaki her birey, kendi alanıyla ilgili konulardan sorumludur. Bazı topluluklarda ise kolektif üretim amaçlanır. İş bölümü yapılsa dahi topluluktaki her birey, topluluk ile ilgili her konudan sorumludur.

  • Türk Dil Kurumu'nda Amatör
  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2008.