Amaru (mitoloji)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amaru

Amaro, amaru (keçuva) ya da katari (aymaraca),  Güney Amerika And medeniyetlerinin mitolojisinde daha çok Tiwanaku ve İnka imparatorluklarıyla ilişkilendirilen efsanevi bir yılan veya ejderhadırİnka mitolojisinde, amaru yeraltında yaşayan kocaman çift başlı bir yılandır.[1] Bir kuş ve puma başıyla resmedilen amarular, Tiwanaku, Bolivya'daki Güneş Kapısı'ndaki basamaklı bir dağ veya piramit motifinin ortasındaki merkezi bir unsurdan ortaya çıkmaktadır. Amaru genellikle kuşa benzer ayak ve kanatlarla görülür[2] ki böylece bir ejderhaya benzemektedir. Amaru'nun yeraltı dünyasının manevi aleminin sınırlarını aşabileceğine inanılıyordu.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Steele, Paul R. (2004). "Encyclopedia of Mythic Narratives, Themes, and Concepts". Handbook of Inca Mythology. Santa Barbara, Calif.: ABC-CLIO. ss. 95-98. ISBN 1576073548. 
  2. ^ a b Smith, S. (2011). "Generative landscapes: the step mountain motif in Tiwanaku iconography" (Automatic PDF download). Ancient America. Cilt 12. ss. 1-69. 6 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 24 Ocak 2019.