İçeriğe atla

América Móvil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
América Móvil, S.A.B. de C.V.
KurucuCarlos Slim Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Genel merkezi

América Móvil, Carlos Slim tarafından 2000 yılında kurulan ve merkezi Meksika'da bulunan büyük bir telekomünikasyon şirketidir. Şirketin operasyonları, sabit hat, mobil, genişbant ve dijital TV hizmetlerini içerir.

Uluslararası pazardaki konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

América Móvil, 18 ülkede sabit hat hizmeti, 21 ülkede mobil hizmet, 7 ülkede genişbant hizmeti ve 4 ülkede televizyon hizmeti sağlamaktadır. Şirket, Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya ve Porto Riko dahil olmak üzere bir dizi Latin Amerika ülkesinde önemli bir varlık sergiler.

Mobil hizmetler[değiştir | kaynağı değiştir]

América Móvil, 289 milyon mobil aboneye hizmet vererek, Latin Amerika'nın en büyük mobil ağ operatörüdür. Markaları arasında Telcel (Meksika'da), Claro (çoğunlukla Latin Amerika'da) ve TracFone (ABD'de) bulunur.

Markalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirketin en tanınmış markaları arasında Claro, Telcel ve TracFone bulunur.

Sıralamalar ve borsalar[değiştir | kaynağı değiştir]

América Móvil, 2021 itibarıyla Forbes Global 2000 listesine göre dünyanın en büyük halka açık şirketlerinden biridir. Meksika Borsası ve New York Borsası'nda listelenen hisseleri ile önemli bir halka açık şirkettir.

Yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

Carlos Slim, aynı zamanda América Móvil'in ana hissedarı ve başkanıdır ve dünyanın en zengin insanları arasında sık sık yer alır. Şirket, Slim'in Grupo Carso'nun bir parçasıdır, ayrıca bir dizi farklı sektörde faaliyet gösteren diğer şirketlere de sahiptir.