İçeriğe atla

Alvin ve Sincaplar (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Alvin ve Sincaplar ya da orijinal adıyla David Seville and the Chipmunks veya kısaca Sincaplar, Ross Bagdasarian tarafından 1958'de bir yenilik rekoru için yaratılan bir Amerikan animasyonlu sanal gruptur.

Grup, üç şarkı söyleyen, antropomorfik sincaplardan oluşur:, yaramaz baş belası Alvin, Uzun boylu, gözlüklü entelektüel Simon ve tombul, utangaç Theodore. Üçlü, evlat edinen babaları David (Dave) Seville tarafından yönetiliyor. Gerçekte, "David Seville" Bağdasaryan'ın sahne adıydı ve Sincapların kendilerine orijinal plak şirketlerinin yöneticilerinin adı verilmiştir. Karakterler bir başarıya dönüştü ve şarkı söyleyen Sincaplar ve yöneticilerine, yeniden çizilmiş, antropomorfik sincaplar ve nihayetinde filmler kullanılarak çeşitli çizgi film yapımlarında hayat verildi.

Grubun tüm sesleri, tiz gıcırtılı sesler yaratmak için çalmayı hızlandıran Bağdasaryan tarafından yapıldı. Bu sık kullanılan süreç, "Witch Doctor" da dahil olmak üzere daha önceki iki yeni şarkı için de kullanmış olan Bağdasaryan için tamamen yeni değildi, ancak o kadar alışılmadıktı ve mühendislik dalında iki Grammy Ödülü kazandı. Sincaplar olarak performans gösteren Bagdasaryan, "The Chipmunk Song" un Amerika Birleşik Devletleri'nde bir numaralı single olmasıyla birlikte uzun bir albüm ve single serisi yayınladı. Bağdasaryan'ın 1972'deki ölümünden sonra, karakterlerin seslerini, 1980'ler ve 1990'ların sonraki enkarnasyonlarında oğlu Ross Bagdasarian Jr. ve ikincisinin eşi Janice Karman seslendirdi.

2007 CGI / live-action film uyarlamasında ve 2009, 2011 ve 2015 devam filmlerinde Justin Long, Matthew Gray Gubler ve Jesse McCartney tarafından diyalogda seslendirildi. Bagdasarian Jr. ve Karman, Alvin, Theodore ve Chipettes için şarkı seslendirmeye devam ediyor, ancak Steve Vining Simon'ın şarkı sesini yapıyor. Proje beş Grammy ödülü, bir Amerikan Müzik Ödülü, bir Altın Makara Ödülü ve üç Çocukların Seçimi Ödülü kazandı ve üç Emmy ödülüne aday gösterildi. 2018'de Sincaplar, Hollywood Şöhret Kaldırımı'nda bir yıldız aldı.

ALVINNN adlı bir CGI animasyonlu TV dizisi yeniden başlatıldı !!! and the Chipmunks, 3 Ağustos 2015'te Nickelodeon'da gösterildi.

Franchise'ın devam eden başarısı sayesinde, Chipmunks, Billboard Hot 100'de iki bir numaralı single toplarken tüm zamanların en başarılı çocuk sanatçıları haline geldi, beş Grammy Ödülü kazandı, Billboard 200'de dört Top 10 albümü ve üçü sertifikalı platin albümler ve "The Chipmunk Song" şarkısı, satılan 5 milyon fiziksel kopya ile tüm zamanların en çok satan single'larından biri oldu.

Televizyon dizisi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]