Altın standart

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Finkelstein testi, De Quervain tenosinovitini değerlendirirken altın standart olarak kabul edilir.

Altın standart, tıp ile istatistik biliminde kullanılan bir terimdir ve herhangi bir hastalık şüphesiyle tetkik edilen hastalarda makul koşullar altında uygulanabilecek en uygun testtir. Diğer bir deyişle, altın standart herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan uygulanabilecek en doğru testi anlatmak için kullanılır.

Terimin anlamı iki bilim alanı arasında da değişebilmektedir: Tıpta belirli koşullar altında sadece otopsi teşhisin kesinliğini garanti eder, burada altın standardın otopsi değil; hastayı hayatta tutacak en iyi yöntemdir.

Tıpta[değiştir | kaynağı değiştir]

"Altın standart", bilimsel kanıtların değerlendirildiği kriterlere atıfta bulunabilir. Örneğin, resüsitasyon araştırmalarında, bir ilacın veya prosedürün altın standardı, bunun hastaneden çıkan nörolojik bakımdan sağlam olarak hayatta kalanların sayısında bir artışa yol açıp açmadığıdır.[1] Diğer tıbbi araştırma türleri, 30 günlük ölüm oranında önemli bir azalmayı altın standart olarak kabul edebilir.

Amerikan Tıp Birliği Stil Rehberi, altın standart yerine "kriter standardı" ifadesini tercih etmiştir. Diğer dergiler de katkıda bulunanlar için yönergelerinde belirli talimatlar yayınlamıştır.

Ancak pratikte, bu terimin yazarlar tarafından benimsenmesi ve editörler tarafından uygulanması, en azından Amerikan Tıp Birliği dergileri için oldukça zayıftır.[2]

  1. ^ ACLS: Principles and Practice (İngilizce). 2003. s. 62. ISBN 0-87493-341-2. 
  2. ^ "Criterion Standart - AMA Style Insider" (İngilizce). 21 Haziran 2011. 8 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Temmuz 2023.