Altılar davası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Altılı Mahkeme (Atina, Kasım 1922)

Altılar davası (Yunanca: Η δίκη των έξι), Küçük Asya Faciasından sonra Yunanistan'da düzenlenen mahkemedir.

9 Eylül'de Türk ordusunun İzmir'e girmesinden sonra Yunanistan'da, Anadolu'dan kaçan Yunan askerlerinin başına geçen 11 Eylül'de 5/42 Evzones Alay (42. Piyade Alayı = 5. Evzones Alayı) komutanı Albay Nikolaos Plastiras'ın Albay Stilianos Gonatas ve "Lemnos" zırhlısı kaptanı Deniz Yarbayı Dimitrios Fokas ile birlikte başlattığı ayaklanma üzerine 27 Eylül'de Kral I. Konstantinos tahtı oğlu II. Georgios'a bıraktı.

Ancak halktan ve ordudan gelen baskının önünü alamayan genç kral sonunda halkı yatıştırmak için bu hezimetin suçlularını yargı önüne çıkarmaktan başka çare bulamadı.[kaynak belirtilmeli]

Yapılan duruşmalar sonucu, 28 Kasım 1922'de aralarında Yeoryos Hacıanestis, Başbakan Dimitrios Gunaris, Georgios Baltatzis, Nikolaos Stratos, Nikolaos Theotokis, Petros Protopapadakis başta olmak üzere altı kişi Anadolu'daki yenilgiler (Μικρασιατική καταστροφή / Mikrasiatiki Katastrofi: Küçük Asya Faciası) nedeniyle idama mahkûm edildi.

Duruşmalardan hemen sonra Atina'da bir aşağılama şekli olarak sandalyeye ters oturtulmuş şekilde sırtından kurşuna dizilerek idam edildi.

Öte yandan Batı Anadolu'yu işgal eden Yunan asker ve komutanlar arasında Türk tarafının tarih dersi kitaplarında adı geçen tek komutan olan I. Kolordu Komutanı Trikupis; 1923 yılında savaş esirleri mahkemesinin bir parçası olarak Yunanistan'a döndü ancak Altılar Davası'nda, 26-30 Ağustos 1922'de gerçekleşen Türk Büyük Taarruzu'nda uğratıldıkları felâketteki paylarından ötürü sorumlu tutulan diğer üst seviye asker ve siyasetçilerin aksine hiçbir zaman yargılanmadı.[kaynak belirtilmeli] Zira 29 Ağustos 1922'de Kütahya havâlisindeki Karacahisar (nâm-ı diğer Allıören) yakınlarında 5000'den fazla asker ve 300 subayı ile birlikte Türk süvârilerine esir düşen[1] General Trikupis için de idam söz konusu olunca bunun önüne geçilmesi maksadıyla Mustafa Kemal Paşa tarafından bir süre Ankara'da misafir edilen Trikupis daha sonra ülkesine geri gönderilmişti.[kaynak belirtilmeli]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Μεγάλη Στρατιωτική και Ναυτική Εγκυκλοπαιδεία. Τόμος Στ′: Σαράντα Εκκλησίαι – Ώχρα [Büyük Ordu ve Donanma Ansiklopedisi. Cilt]. Atina. 1930. s. 375.