Alptekin Cevherli

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Alptekin Cevherli (d. 3 Ocak 1975, Ankara), Türk siyasetçi ve yazardır.

Tüm öğrenim hayatı İstanbul'da geçmiş olup, Aksaray Mahmudiye İlkokulu ardından bir yıl Fatih Erkek Koleji'nde İngilizce eğitimi almıştır. Sonra, Fatih Ahmet Rasim Lisesi, ardından İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden 1998 yılında mezun olmuştur. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü’nde öğrenim görmüştür.

1992 yılından beri çeşitli gazetelerde Türk dış politikası ve terör konulu yazıları yayınlanmakta olan yazarın ilk olarak 1992 yılında haftalık Ozden Gazetesi’nde başlayan yazı hayatı daha sonra aylık Ufuk Ötesi gazetesinde, Liberal Demokrat Gazetesi'nde, Fatih’in Sesi Gazetesi’nde, Star gazetesinde ve Yeniçağ gazetesinde devam etmiştir. Çeşitli radyo ve televizyonlarda Türk dış politikası ve dünya stratejileri üzerine mülâkatları yapılmaktadır.

2001 yılında Liberal Demokrat Parti Gaziosmanpaşa İlçe Yönetim Kurulu üyesi olarak faaliyet göstermiş olup 2002 Mayıs ayında bu görevden ayrılmış ve LDP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeliğine atanmıştır. Daha sonra 3 Kasım 2002 seçimlerine doğru LDP İstanbul İl Genel Sekreterliği görevine seçilmiştir. 2020 yılında Demokrasi ve Atılım Partisi Kocaeli İl Başkan Yardımcısı olarak seçilmiştir. Kendisinin ayrıca Türk Dünyası ile ilgili pek çok çalışmaları vardır.

USİAD’ın aylık Vizyon dergisinin Genel Yayın Müdürlüğü’nü gerçekleştirdikten sonra halen Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet derneğinin yayın organı olan Bul-Türk dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğü'nü, ve siyasibakis.net adlı İnternet haber sitesinin yönetimini sürdürmektedir. Kocaeli'de Kent Konut A.Ş.'nin Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini yürütmüştür. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde Basın-Yayın Koordinatörü olarak görevine devam etmiştir. 2019 yılında kendi yayınevini kurarak başına geçmiştir. Balkan Türkleri Derneği, Gaguzya Dostluk Derneği ve Kocaeli Rumeli Türkleri derneğinde çeşitli yönetim görevlerinde bulunmuştur.

2010 yılında 'Kocaeli Şairler ve Yazarlar Birliği' Başkanlığına seçilmiştir. 2020 yılında bu görevi bırakmıştır.

Gönül Gözlü Yâr, Altın Şafak Büyüsü, Kabala, Yapıcı, Sözün Özü, Kafes ve Kimliksiz adlı yayınlanmış yedi kitabı mevcuttur. Ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yayınlarından çıkan "Zaman Aynasında Bir Ulu Şehir Kocaeli" ve "Açık Hava Müzesi Kocaeli" gibi kitaplar ile yayın kurulunda bulunduğu pek çok eser bulunmaktadır.