Alphas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alphas
Tür Aksiyon, Macera, Dram
Proje tasarımcısı Zak Penn
Michael Karnow
Başrol David Strathairn
Ryan Cartwright
Warren Christie
Azita Ghanizada
Laura Mennell
Malik Yoba
Erin Way
Anlatıcı David Strathairn
Ülke Amerika
Dili İngilizce
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 24
Yapım
Yönetici yapımcı Ira Steven Behr
Zak Penn
Gail Berman
Lloyd Braun
Gene Stein
Robert Hewitt Wolfe
Yapımcı Michael Karnow
Nick CopusvJulie Siege
Kevin Lafferty
Gösterim süresi 43 dakika
Yapım şirketi BermanBraun
Yayın bilgileri
Kanal Syfy
Resim formatı NTSC (480i)
HDTV 1080i
Yayın tarihi 11 Temmuz 2011
Dış bağlantılar

Alphas, Amerikan Syfy kanalında yayınlanan bilimkurgu dizisidir.Dizi "Alfa" denilen süper güçleri bulunan bir grup insanı konu almaktadır.Bu grup diğer alfalar tarafından işlenen suçları önlemeye çalışmaktadırlar.İlk bölümü 11 Temmuz 2011'de yayınlanmıştır ve 1. sezon 26 Eylül 2011'de 11 bölümle bitmiştir.2. sezon ise 23 Temmuz 2012 de başlamış 13 bölüm çekilerek 22 Ekim 2012'de tamamlanmıştır.2013 yılının başında 3. sezonun iptal edildiği açıklanmıştır.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, nörolog ve psikiyatrist olan Dr. Lee Rosen'ın liderliğini yaptığı 5 kişilik alfa grubunun diğer alfaların işlediği suçları önlemesini konu alır.

Rosen ve takımı Amerikan Savunma Bakanlığı'nın bir kolu olarak çalışmaktadırlar.Takım bir süre görev yaptıktan sonra diğer alfaları suç işlemek için kullanan "Kızıl Bayrak" denilen bir örgütü keşfetmişlerdir.

Oyuncu Adı Karakteri Bölüm Sayısı Rolü
David Strathairn Doktor Lee Rosen 24 Alfa takımının lideri ve aynı zamanda bir doktordur.Herhangi bir Alfa yeteneği olmamasına rağmen insanlarla iletişim konusunda çok iyidir.Her gün kendi havuzunda 2 mil yüzer ve yediği sebzeleri kendi yetiştirir.
Ryan Cartwright Gary Bell 24 Otizm hastası ve alfa olan genç çocuktur.Yeteneği radyasyonları yani elektromanyetik dalgaları görebilmek ve hatta onları kullanabilmektir.Aynı zamanda bir bilgisayar kadar hızlı işlem yapabilir.
Warren Christie Cameron Hicks 24 Beyni diğerlerinden çok daha hızlı işlev gören eski deniz piyadesi.Refleksleri,zamanlaması çok iyidir ve ateşli ve ateşsiz silahlarla çok iyi nişan alabilir.Yeteneklerine her zaman güvenilemez çünkü stres altındayken yeteneğini iyi kullanamaz.İlk bölümde beyninde büyüme olduğu öğrenilmiştir.Eski efsane beyzbol oyuncusudur ve takım tarafından bir markette çalışırkenn bulunmuştur.Eşinden boşanmış ve bir çocuğu vardır.İlk sezonda Nina ile 2. sezonda Dr. Rosen'ın kızı Danni ile ilişkisi vardır.
Azita Ghanizada Rachel Pirzad 24 Beş duyusunu(tat alma,dokunma,görme,duymakoku alma) çok iyi kullanabilen eski CIA tercümanıdır.Mikroskop kadar yakın görebilir, çok uzaktan sesleri ve kokuları duyabilir.Bu yeteneği cinsel hayatında ona engel olmaktadır bu yüzden sosyal ilişkileri kötüdür.Sezon ikide duyularını kontrol etmeyi öğrenir.
Laura Mennell Nina Theroux 24 Yeteneği insanları bir şey yapmaya zorlamaktır yani birine ne isterse yaptırabilir.Diğer insanları düşünmeden yeteneğini kullanmış ve sevgilisi ile babasına intihar ettirmiştir.Dr. Rosen ile uzun süredir tanışmaktadır ve Dr. Rosen ona yardım etmektedir.Birine istediğini yaptırabilmek için göz teması kurması gerekmektedir.2. sezonda bir bölümlüğüne yeteneğini kaybetmiştir.
Malik Yoba Bill Harken 24 Yeteneği dayanıklılık,hızlı koşma ve güçlü olmasıdır.Eski bir FBI ajanıdır, başka bir ajanı yeteneğini kullanarak ittiği için görevden çıkarılır.Sürekli streslidir ve sürekli terler.Başlangıçta takım arkadaşlarına karşı kaba ve