Alpha Kulesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alpha Tower, Birmingham
Alpha Kulesi
The Alpha Tower, Birmingham - DSC08757.JPG
Genel bilgiler
Tür Ticari ofis binası ve kamu sektörü ofisi
Konum İngiltere Birmingham, Birleşik Krallık
Adres Centenary Square
Temel atma 1969
Açılış 1973
Sahip Birmingham Şehri Yerel İdare Konseyi
Yükseklik
Çatı 100 m
En üst kat 96.50
Kat sayısı 28
Tasarım ve inşaat
Mimar George Marsh, Richard Seifert & Partners
Bütçe sorumlusu/Yüklenici ATV Midlands
Baş müteaahhit George Marsh

Koordinatlar: 52°28′43″K 1°54′23″B / 52.47861°K 1.90639°B / 52.47861; -1.90639

Alpha Kulesi (İngilizce: Alpha Tower), Birleşik Krallık, Birmingham şehrinde bulunan özel ticari amaçlarla tasarlanıp yapılmış bir yüksek yapıdır.

Yapının tasarımı "Richard Seifert ve Ortakları" mimar firmasına bağı olan "George Marsh"'in taradından özel televizyon yapım ve yayım şirketi olan "ATV, Associated Television Network" için şirket merkezi olarak yapılmıştı ve bu yüksek binanın yanında televizyon şirketinin "ATV Centre" adlı TV program yayım kompleksi bulunmakta idi. Fakat ATV şirketi 1968'de Londra bölgesi ve 1982'de "Midlands" bölgesi TV yayım imtiyazlarını kaybedip en son olarak 1982'de kapanmıştır. Bunun üzerine bu bina ve kompleks "Birmingham Şehri Yerel İdare Konseyi" tarafından satın alınmıştır ve yerel idare ofisleri olarak kullanılmıştır. 2010'da bu ofisler de terk edilmiştir. Günümüzde "ĞVA Grimley" adlı bir bina idareci firması tarafından işletilmektedir ve bu binada "Network Rail" demiryolu şirketi, "Birmingham Sanat Pazarlama" kurumu, "Cazai Suçların Yargılamalarının Gözden Geçirilmezi Komisyounu" gibi yarı-özerk kamu kuruluşları ile "Jacobs Mühendislik" gibi özel şirketlerin idari ofisleri bulunmaktadır. Binanın ve yanında bulunan şimdi kapalı ve metruk olan TV stüdyolarının yeniden düzenlenip geliştirlmesi için çeşitli planlar yapılmıştır ama günümüzde hiçbiri gereçekleşme yolunda fazla ilerlemiş değildir.

Yapı hizmete açıldığı 1973 yılından 2005'ye kadar 30 kusur yıl Birmingham şehri ve civarında en yüksek bina niteliğini korumuştur. Ama 2005 ortasında tamamlanan Holloway Circus Tower bu yapıdan daha yüksektir. Bina yerel olarak yerel idarenin "A Sınıfı" koruma listesine konulmakla beraber milli mimarî eserlerini koruma listesine alınmamıştır. Buna başlıca neden bu listeye girmenin ortaya çıkaracağı bürokratik kontrolları kabul etmek istemeyen bina sahibinin itirazlarıdır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]