Alo (marka)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alo
TürTemizlik
SahibiProcter & Gamble
KökeniAmerika Birleşik Devletleri
Çıkış1946
İlgili markalarTide
Satış alanıçamaşır deterjanı
Web sitesiResmi Sayfası

Alo, Procter & Gamble şirketine ait deterjan markalarından biri. Elde yıkama ve çamaşır makinesi deterjanları mevcuttur. Türkiye'de "Alo" olarak tanınan markanın orijinal ismi Tide'dir.

1943 yılında savaş zamanı P&G bilim adamları inatçı kirleri çıkarmak için tasarlanmış bir deterjan geliştirdi. Çamaşır deterjanı kumaşın içine derin etki gösteren sentetik yüzey aktif maddelerin birleşimi idi. Deneme Ekim 1946 yılında başladı. Ürün inatçı kirleri çıkarmak için dünyanın ilk deterjanı olarak ABD pazarında tanıtıldı. Bu zaman Unilever ve Henkel de kendi deterjan markalarını ABD pazarına sunmuşlardı. Pazara girdikten üç ay sonra, Tide çamaşır deterjanları arasında lider oldu ve kadınların güvenilir tercihi oldu.

Sonraki yıllarda markayı daha da geliştiren şirket, ürünlerini Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika bölgelerinin piyasalarına sundu. Büyük ilgi gören ürünün satışları büyüdü. 1984 yılında marka sarı-turuncu renkli logosunu tanıttı. Procter & Gamble deterjan sektöründe rakiplerini engellemek için 1953 yılında Daz markası, 1967 yılında Ariel markası ve 1969 yılında Gain markalarını tanıttı. Ancak 2013 yılın raporuna göre her üç deterjan şirketinin değerleri milyar dolardan fazla markası olsa da, Alo deterjanı diğer ikisinden çok-çok ileridedir.

Şu an Tide markası yaklaşık dünyanın 180 ülkesinde satış yapmaktadır. Latin Amerika ve Porto Riko'da Tide Ace ismi altında pazarlanmaktadır. Polonya'da evvelki yıllarda "Vizir" ismi ile satılan ürün yeni adla, Alo adı ile satılmaya başlandı. Türkiye'de 1976 yılından beri satış yapan Tide "Alo" ismi ile satılıyor.[1][2]

Alo'nun Türkiye'deki ürün çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Toz deterjanı (Beyazlar ve Renkliler İçin, Kar Çiçeği, Canlı Renkler)
  • Sıvı deterjan (Ekstra Ferah Bahar 20 yıkama, Ekstra Ferah Bahar 42 yıkama, Kar Çiçeği 20 yıkama, Kar Çiçeği 42 yıkama)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2016. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]