İçeriğe atla

Almanya Demokrat Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuruculardan Theodor Heuss

Almanya Demokrat Partisi (Almanca: Demokratische Partei Deutschlands, DPD), 1947 yılında bir Alman liberal partisi olarak kurulmuştur ve bugünkü Federal Almanya Cumhuriyeti'ndeki Hür Demokrat Parti'nin (FDP) öncüsüdür.

İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminden kısa bir süre sonra Almanya'da partilere yeniden izin verildiğinde, esasen Weimar Cumhuriyeti dönemindeki Alman Demokrat Partisi, Alman Halk Partisi ve Württemberg Demokratik Halk Partisi geleneğinden yararlanan burjuva liberal birlikler de kuruldu. Başlangıçta yerel ve eyalet düzeyinde kurulan bu liberal partiler, Temmuz 1946'da tüm Almanya'yı kapsayan bir koordinasyon komitesi kurdu. Bu komite Kasım 1946'da Coburg'da toplanarak bölgeler arası bir tüm Alman liberal partisinin kuruluşunu hazırladı.

DPD 17 Mart 1947'de Rothenburg ob der Tauber'de dört işgal bölgesinden liberal politikacıların katıldığı bir konferansta kuruldu. Theodor Heuss (Demokratik Halk Partisi) ve Wilhelm Külz (Liberal Demokrat Parti) eşit başkanlar oldular. Arthur Lieutenant ve Ernst Mayer genel müdür olarak atandı. Partinin ofisleri, Bizone yönetiminin merkezi olan Frankfurt am Main ve Berlin'de kuruldu. Tüzel varlığı 1948'de sona erdi.