Allah'ın Süngüleri: Reis Paşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Allah'ın Süngüleri: Reis Paşa
Allahinsunguleri.jpg
Yazar Attilâ İlhan
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Konu Türk Kurtuluş Savaşı'nın ilk yıllarında Türkiye
Tür Roman
Yayım 2004
Yayımcı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN 975-458-426-5
Aynanın İçindekiler serisi
O Karanlıkta Biz Allah'ın Süngüleri: Reis Paşa Gazi Paşa

Allah Süngüleri, Attilâ İlhan'ın bir romanıdır. Aynanın İçindekiler dizisinin altıncı romanıdır. Türk Kurtuluş Savaşı'nı ve Atatürk ve çevresinin o dönemde yaşadıklarını anlatmaktadır. Kurtuluş Savaşı'nın en hareketli günlerini Mustafa Kemal'in yaşamı içinde anlatan roman, Kuvâ-yi Milliye'nin İzmir'e girişi ve Trakya'nın geri alınması ile biter.

Hikayesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1920 yılında Anadolu'ya geçen Admir Paşa ile birlikte milletvekilleri Ankara'ya toplanmaktadırlar. Yurdun dört bir yanında direnişin ateşi harlanmış ancak kışkırtma ve ayaklanmaların da ardı arkası kesilmemektedir. Admir Paşa bir yandan savaşı yönetirken, bir yandan da tasarladığı geleceğin tohumlarını atmaktadır. Allah'ın Süngüleri bu direnişin öyküsünü ve onun kahramanlarının anlatmaktadır.

Mustafa Kemal, İsmet İnönü, Hâlide Edip, Yunus Nâdi, Makbûle Hanım, Zübeyde Hanım, Fikriye hanım, Fevzi Çakmak (Hoca Paşa), Mustafa Suphi, Çerkez Ethem, Kâzım Karabekir gibi tarihi kişiler romanda karakter olarak hayat bulmaktadır. Romanda hem İstanbul'un zengin konaklarında geçenler ve tıklım tıklım direnişçi dolu trenler ile bazen meclise giden tozlu yollar anlatılmaktadır.

Romanın görsel dili Türk Kurtuluş Savaşı'nın en hummalı günlerinin ürpertici atmosferini ve Reis Paşayla birlikte Ankara'yı anlatmaktadır.