All Red Line

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

"All Red Line", Britanya İmparatorluğu'nun telgraf sisteminin gayriresmi adıdır. Bu telgraf hattı 31 Ekim 1902 tarihinde açılmıştır. Adı ingilizce "tüm kırmızı çizgiler" anlamına gelmektedir. Bunun sebebi de birçok siyasi haritada Britanya İmparatorluğu'nun topraklarının kırmızı (veya pembe) ile gösterilmesidir.

Bu telgraf hattın bazı kesimleri daha önceden tamamlanmıştır. İlk kurulan hat 1858'de tamamlanan İrlanda ve Newfoundland arasındakidir. Ama daha sonra bu hattın kullanımı başarısız olmuştur. Tüm hattın tamamlanması 1911 yılını bulmuştur. Bu sistemin kurulumunun toplam ücreti 2 milyon pound'a denk gelmektedir. Bu hat Hindistan ve Güney Afrika da dahil olmak üzere birçok Britanya İmparatorluğu kolonisini, deniz aşırı bölgelerden geçerek birleştirmiştir. I. Dünya Savaşı sırasında çok işe yaramıştır. Gelişmelerden çok çabuk haber alınabildiği için özellikle birçok Almanya saldırılarını kesebilmişlerdir.[1]

Yollar[değiştir | kaynağı değiştir]

All Red Line.jpg

Atlantik Okyanusu

Pasifik Okyanusu

Hint Okyanusu

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kennedy, P. M. (October 1971). "Imperial Cable Communications and Strategy, 1870-1914". The English Historical Review. 86 (341), s. 728-752.