Alifakı, Kırkağaç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alifakı
Ülke  Türkiye
İl Manisa
İlçe Kırkağaç
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 956
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0482
Posta kodu 45720

Alifakı, Manisa ilinin Kırkağaç ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin kurucusu olan Ali isminde bir fakihten yani din bilgininden dolayı bu ismi aldığı düşünülmektedir.Ayrıca Alinin bir kardeşi olduğu onun da fakih olduğu ve bir çeşme yaptığı düşünülmektedir.Çeşmenin adı da Hasan Fakih çeşmesidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurufasulye pilav ayrıca düğünlerde yapılan keşkek,nohut ve et yemekleri vardır. Gelenek ve göreneklerine bağlı bir mahalledir; düğünlerimiz cuma akşamları kına gecesi ile başlar cumartesi öğlen bayanlara nişan dediğimiz eğlence yapılır, pazar günü öğlen namazı sırasında mevlüt okutulur. Mevlütten sonra oğlan evinde yemek yenilir yemekten sonra sini dediğimiz mahallenin içinde bir nevi düğün sahibine yardımda diyebileceğimiz dolaşma yapılır. İkindi namazından sonra kız evine gidilerek gelin alınır, gelin mahallenin içinde dolaştırılarak oğlan evine gelinir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa iline 70 km, Kırkağaç ilçesine 27 km uzaklıktadır. mahallesimüz izmir istanbul yolu üzerine yakındır akhisar ilçesine yaklaşık olarak 25 km dir.ulaşım sorunu yoktur

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. evet ayne manisadaki gibi

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 5600
2000 4000
1997 4500

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. mahallesimüzde çok kaliteli birinci sınıf tütün yetişmektedir bunun yanında zeytin kavun yetiştirilir. Ayrıca yaklaşık olarak iki üç senedir kaliteli kiraz yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]