Ali Macar Reis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ali Macar Reis
Ali Macar Reis'in Dünya haritası.jpg
Ali Macar Reis'in Dünya haritası.
Tür Devlet izinli korsan
Bağlılığı Osmanlı İmparatorluğu
Rütbesi Kaptan
Savaşları/Çatışmaları İnebahtı Deniz Muharebesi

Ali Macar Reis, 16. yüzyılda yaşamış Osmanlı denizci ve kartograf. Osmanlı İmparatorluğu'na tabii bir korsan olan Ali Macar Reis'in nerede, ne zaman doğduğu ve öldüğü hakkında bir bilgi yoktur.

I. Süleyman'ın ölümü sonrasında tahta çıkan II. Selim'in çağrısına uyarak Osmanlı Donanması'nda görev almaya başlayan denizci, İnebahtı Deniz Muharebesi'nde de Osmanlı Donanması'nın merkez bölge gemilerinden birinde kaptanlık yapmıştır.[1]

1567'de tamamlanan yedi haritalık koleksiyonu Ali Macar Reis'in en önemli çalışmalarıdır.[2] Bu haritalar günümüzde Ali Macar Reis Atlası olarak bilinmekte ve Karadeniz, Doğu Akdeniz, İtalya, Batı Karadeniz, İber Yarımadası, İngiliz adaları, Avrupa'nın Atlantik kıyıları, Ege Denizi, Batı Anadolu, Yunanistan ve Dünya haritalarından oluşmaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Ünlü Denizcilerimiz". dzkk.tsk.tr. 8 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2014. 
  2. ^ "ALİ MACAR REİS ve ATLASI". hgk.msb.gov.tr. 19 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2014.