Alcázar de los Reyes Cristianos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alcázar de los Reyes Cristianos Tip Alcázar (kale/saray) Konum Córdoba, İspanya Koordinatlar 37°52′38″N 4°46′55″W
Yapılış tarihi 1328
Mimari tarz İspanyol mimarisi, İspanyol gotik mimarisi

Córdoba'nın Alcázar'ı olarak bilinen Alcázar de los Reyes Cristianos ( İspanyolca "Hristiyan Hükümdarların Kalesi"), bir ortaçağ alkazarıdır. Córdoba'nın tarihi merkezinde (İspanya, Endülüs'te), Guadalquivir Nehri'nin yanında ve Kurtuba Cami'nin yakınında yer almaktadır. Kale, Kastilya Kralı I. Isabella ve Aragon Kralı II. Ferdinand'ın başlıca konutlarından biri olarak hizmet vermiştir.

1328 yılında Kastilya Kralı XI Alfonso tarafından inşası emredilen askeri karakterli bir binadır. Müdeccen esintisini taşıyan muhteşem bahçeleri ve avluları ile dış cephesinde sade ve içte görkemli bir karaktere sahiptir. Alcázar, 1931'den beri Kültürel Nitelikte Kamu Malı'dır. [1] 1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen Córdoba Tarihi Merkezi'nin bir parçasını oluşturur. [2]

Alkazar

Dış mekan[değiştir | kaynağı değiştir]

Alkazarın dış alanı, dört kulenin (Paloma, Leones, Homenaje ve Inquisición) duvarları içinde yer alır ve bu mimari binaya neredeyse kare bir şekil verir. [3]

İç mekan[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Real Estate database registered in the Register of Assets of Bienes de Interés Cultural (search by typing "Alcázar Nuevo" in the "General" field)". Official website of the Ministry of Culture of Spain. 12 Haziran 2013. 17 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2021. 
  2. ^ "Historic Center of Córdoba". UNESCO Culture Sector. 19 Kasım 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Alcázar de los Reyes Cristianos – cordobaturismo.es". cordobaturismo.es (İspanyolca). 28 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2018.