Albert Jean Amateau

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Albert Jean Amateau (20 Nisan 1889 - 9 Şubat 1996), Türk asıllı Amerikalı Yahudi haham, iş adamı, avukat ve sosyal aktivist.

Muğla'nın Milas ilçesinde doğmuş, İzmir Amerikan Lisesi'nde okumuştur. 1910 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmiştir.

1920'li yılların başlarında, Amateau, Amerikalı Yahudilerin hükûmet içinde ve şirketlerde yer almaları için bir hareket başlatmıştır. Ayrıca, aynı zamanlarda, Amerika'da sağırların hakları içinde çalışmıştır. I. Dünya Savaşı'nda Amerikan ordusunda yer alan Amateau, savaş dönüşünde Yahudi Din Okulu tarafından haham olarak atanmıştır. Bu yüzden Amateau, Amerikan Yahudi cemaatinde, atanan ilk sağır haham olmuştur. 1941 senesinde, Amateau, Albert J. Amateau Yabancı Diller Servisi'ni açmıştır. 1989 senesine kadar devam eden bu şirket, film dublajları konusunda uzmanlaşmış ve önemli bir prestij sağlamıştır.

Amateau, vatanı Türkiye'yi her zaman çok sevmiş ve desteklemiştir. Amerika Birleşik Devletleri'nde Türklere yönelik birçok organizasyonu başlatmıştır. 1992'de, 103 yaşında iken, "Amerikan Toplumundaki Yahudi Türkiye Dostları Derneği"ni kurmuş ve ilk başkanı olmuştur.

Amateau, yeminli noter beyanında "Ermeni Soykırımı'nın tamamen yalan ve bir iftira kampanyası eseri olduğu"nu beyan etmiştir.[1] Amateau, 1996 yılında 106 yaşında iken ölmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Wendy O'steen Noteri 1 Aralık 1992