Albert Bandura

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Albert Bandura (d. 4 Aralık 1925, Mundare), Sosyal öğrenme kuramı ve öz yarar teorisi üzerindeki çalışmalarıyla tanınan Kanadalı ünlü psikolog.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanada'nın küçük bir kasabasında dünyaya gelen Albert Bandura, çok sınırlı kaynaklarla eğitimini tamamladı.Alan olarak psikolojiyi seçmesi tesadüfi ve şans eseri oldu. Özellikle Bobo doll deneyiyle tanınmış, British Columbia Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra da Iowa Üniversitesi'nden 1952'de profesör doktor olmuştur.

Psikolojiye Katkıları[değiştir | kaynağı değiştir]

1953'te Stanford Üniversitesi'nde öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Ailenin, sosyal çevrenin ve önceki kuşakların sosyal davranışlar üzerindeki etkisini irdelemiştir.Öğrencisi Richard Walters ile sosyal öğrenme ve saldırganlık üzerine birlikte araştırma yapmışlardır. Bandura'ya göre insanın şiddete eğilimi salt onun doğasında olan bir durumdan değil; gözlem, taklit ve benzer çevresel etmenlerden de kaynaklanmaktaydı. Örneğin, annenin sürekli baba tarafından dövüldüğü bir ailede büyüyen çocuk, ileride dayakçı bir eş oluyordu.

Bandura, çevresel faktörlere fazlasıyla önem verdiği ve bireysel farklılıklar ile genetik yapıyı göz ardı ettiği gerekçesiyle özellikle biyolojik ekolün psikologları tarafından eleştirilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]