Albay Tom Parker

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tom Parker
1969'da Parker
DoğumAndreas Cornelis van Kuijk
26 Haziran 1909(1909-06-26)
Breda, Hollanda
Ölüm21 Ocak 1997 (87 yaşında)
Las Vegas, Nevada, ABD
Ölüm sebebiDiyabet
MeslekMüzik girişimcisi ve Menajer
Etkin yıllar1938-1984
Evlilik
Marie Mott
(e. 1935; ö. 1986)

Loanne Miller (e. 1990)

Thomas Andrew Parker (doğum ismi Andreas Cornelis van Kuijk; 26 Haziran 1909 – 21 Ocak 1997),[1] Yaygın olarak Albay Parker olarak bilinen, Hollanda doğumlu bir müzik girişimcisiydi ve daha çok Elvis Presley'in menajeri olarak biliniyordu.

Hollanda'da doğan Parker, 20 yaşında yasadışı bir şekilde Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. Adını değiştirdi ve Amerika Birleşik Devletleri'nde doğduğunu iddia etti. Hollanda olan doğum yerini ve göçmen statüsünü uzun yıllar açıklanmadı. Geçmişi bir karnaval işçisi olan Parker, 1938'de ilk popüler şarkıcılardan biri olan Gene Austin ve ardından kariyerinin ilk yıllarında country müzik şarkıcıları Eddy Arnold, Hank Snow ve Tommy Sands ile çalışarak müzik tanıtımına geçti. Ayrıca Jimmie Davis'in Louisiana Valisi olma kampanyasına da yardım etti. Davis ödül olarak, Louisiana Eyalet Milislerinde ona fahri "albay" rütbesini verdi.

Parker, 1955'te Presley ile karşılaştı ve 1956'da onun birincil temsilcisi oldu. Parker'ın yardımıyla Presley, RCA Records ile bir kayıt sözleşmesi imzaladı ve 1956'da ilk single'ı "Heartbreak Hotel" ile ticari atılımına yol açtı ve onu dünyanın en popüler ve ticari açıdan başarılı eğlence sanatçılarından biri olmaya itti. Parker, bir müzik menajeri için benzeri görülmemiş bir rakam ile, girişimden elde edilen gelirin yarısından fazlasını elde etti. Presley'in kazançlı ticaret anlaşmaları, TV görünümleri ve filmlerdeki oyunculuk rolleri için pazarlık yaptı. Presley'in 1958'de askerlik hizmetini kabul etme ve 1967'de Priscilla Beaulieu ile evlenme kararları da dahil olmak üzere, Presley'in tüm özel hayatını etkiledi. Parker, Presley'i 1960'lardaki ticari düşüşü sırasında 1968'deki geri dönüşüne ve turneye dönüşüne kadar kariyerinin odak noktası haline gelen film müzikallerini yapmaya teşvik etti. Daha sonraki yıllarda, Parker'ın etkisi azaldı, ancak 1977'de Presley'in ölümüne kadar onun üzerindeki yönetim rolünü sürdürdü.

Parker, hayatının geri kalanında Presley malikanesini yönetti. Daha önce Presley'in erken kayıtlarının haklarını RCA Records'a satmış olarak, düzenli bir gelir elde etmek için mücadele etti ve önemli kumar kayıpları yaşadıktan sonra mali durumu kötüleşti. 1980'de bir yargıç, Parker'ın yönetim uygulamalarına yönelik bir soruşturma emri verdi ve Parker'ın yönetiminin etik dışı olduğunu tespit etti. Parker'ın son yılları Las Vegas'ta geçti. 1997'deki ölümünden önce sağlığı giderek kötüleşiyordu.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Parker son kez 1994'te halk karşısına çıktı.[2] Bu noktada, diyabet, gut ve diğer sağlık sorunlarıyla boğuşan çok hasta bir adamdı, öyle ki kendi evinden zar zor çıkabiliyordu.

20 Ocak 1997'de, Parker'ın karısı oturma odasından bir çarpma sesi duydu ve aramalarına cevap gelmeyince içeri girdiğinde onu felç geçirdikten sonra sandalyesine yığılmış halde buldu. Ertesi sabah Las Vegas, Nevada'daki bir hastanede 87 yaşında komplikasyonlardan[2] öldü. Ölüm belgesinde doğum adı Andreas Cornelis van Kuijk, doğduğu ülke Hollanda ve vatandaşlığı Amerikalı olarak belirtilmiştir.[2]

Cenazesi Hilton Oteli'nde düzenlendi ve aralarında Eddy Arnold ve Sam Phillips'in de bulunduğu bir avuç arkadaş ve eski iş arkadaşı katıldı.[2] Priscilla Presley cenazeye Elvis Presley Malikanesini temsil etmek için katıldı ve salondaki birçok kişi için Parker'ı özetleyen bir methiye yaptı: " Elvis ve Albay birlikte tarih yazdılar ve işbirlikleri sayesinde dünya daha zengin, daha iyi ve çok daha ilginç. Ve şimdi cüzdanımı bulmam gerekiyor, çünkü buraya gelirken bilet gişesi olmadığını fark ettim, ama eminim ki Albay çıkarken bir miktar geçiş ücreti ayarlamıştır."[2]

Eski karısı Priscilla Presley, Elvis filmi için Parker'ı oynamaya hazırlanan Tom Hanks'e olumlu görüşünü yineledi. Hanks, "Bu rüşvet düşkünü, ucuz dolandırıcı hakkında korku hikayeleri duymayı bekliyordum. Tam tersi. Hem Priscilla hem de Jerry onun sevimli bir adam olduğunu söylediler". Kızı Lisa Presley'e göre Elvis, onu yönetmesi için Parker'a % 50 ödeme yapmaktan mutluydu.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tom Parker Is Dead at 87; Controlled Presley's Career" 17 Ocak 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., New York Times, January 22, 1997. Accessed June 6, 2022.
  2. ^ a b c d e Nash 2002, ss. 340–341.
  3. ^ Dowd, Maureen (22 Mayıs 2022). "A Larger-Than-Life Look at a Larger-Than-Life Star". The New York Times (İngilizce). ss. ST10. ISSN 0362-4331. 21 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]