Alaska boz ayısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alaska boz ayısı
2010-kodiak-bear-1.jpg
Alaska boz ayıları dünyanın mevcut en büyük boz ayısıdır.
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Carnivora (Etçiller)
Alt takım: Caniformia (Köpeğimsiler)
Familya: Ursidae
(Ayıgiller)
Cins: Ursus
Tür: U. arctos
(Boz ayı)

Alt tür: U. a. middendorffi
Ursus arctos middendorffi
Merriam, 1896
Ursus arctos middendorffi habitat.png
Alaska boz ayısı dağılımı

Alaska boz ayısı (Ursus arctos middendorffi), bilinen diğer adıyla Kodiak ayısı, geçmişte farklı Latince isimlere sahip olmuştur. Ursus gyas ve Ursus middendorffi bunlara en iyi örneklerdir. Ursus arctos türünün en büyük üyeleridir. "Kodiak" adını yaşadıkları Alaska'da bulunan Kodiak Adası'ndan alırlar.

Taksonomi & Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Dişi bir Alaska boz ayısı yavrularıyla birlikte

Taksonomist C. H. Merriam bu türü 1896 yılında Dr. A. Th. von Middendorff'un şerefine "middendorffi" olarak adlandırmıştır.

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Alaska boz ayısının renkleri oldukça çeşitli olabilir. Kahverengimsi sarıdan kestane rengine kadar birçok farklı renkte bireylerine rastlanmıştır. Genelde vahşi yaşamdaki ayılar tutsak olanlardan daha büyüktür. 240 ile 330 kg arasında olan dişiler erkeklerden daha küçüktür. Erkeklerin genel büyüklükleri 390 ile 650 kg arasında değişebilir. Genç erkekler 477–534 kg arasındadırlar. Fakat gençler bile bazen 700 kg ağırlığa ulaşabilir. Araştırmalar özellikle sonbaharda bireylerin daha büyük olduğunu göstermiştir. Bu dönemde iri erkekler 700 ile 950 kg arasında olabilirler. En büyük ve ağır Alaska boz ayısı vahşi yaşamda keşfedilmiş ve ağırlığı 1200 kg'dan fazla ölçülmüştür. Dişiler erkeklerden % 30 daha küçük ve % 20 daha hafiftir.