Alan Clark

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alan Clark
DoğumAlan Kenneth Mackenzie Clark
13 Nisan 1928
Paddington, Londra, İngiltre
Ölüm5 Eylül 1999 (71 yaşında)
Kent, İngiltere
MeslekSiyasetçi, yazar
EvlilikJane Clark (1958-1999)
Çocuk(lar)2

Alan Kenneth Mackenzie Clark (13 Nisan 1928 - 5 Eylül 1999), İngiliz muhafazakâr siyasetçi, milletvekili ve siyaset yazarı.

Margaret Thatcher kabinelerinde Çalışma, Ticaret ve Savunma bakanlıkları ve Kraliçe'nin özel danışmanlığını yaptı. Askeri tarih konusunda kitaplar yazdı, tartışma yaratan Eşek (the Donkey, 1961) bunlardan biridir. Bu eser müzikal satir "Oh, What a Lovely War!"a ilham kaynağı olmuştur.

Gösterişçiliği, nüktedanlığı ve pervasızlığıyla tanınır. Norman Lamont onun için "zamanımızın en dosdoğru, açıksözlü, tabu yıkıcı ve pervasız siyasetçisidir" der. En tanınmış eser, Margaret Thatcher döneminde siyasi hayatı anlatan üç ciltlik siyasi günlüğüdür. Günlük, ölümüne yakın günlerin dokunaklı bir tasvirini de yapar, Clark, gözleri kağıda odaklanamaz olana kadar yazmıştır.

Clark ateşli bir hayvan hakları savunucusuydu. Dover'da canlı hayvan ihracatına karşı gösterilere katıldı. Avam Kamarası önünde Hayvanları Özgüfleştime Cephesi'nden Barry Horne'un açlık grevine iştirak etti. Beyin tümörü teşhisiyle radyasyon terapisi gördüğü sırada vefat etti. Ölümünün ardından ailesi, Clark'ın "Tom ve diğer köpeklere katılmaya gittiğinin" söylenmesini istediğini açıkladı.