Alain-Fournier

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Henri Alban-Fournier
Alain Fournier.jpg
Doğum Henri Alban-Fournier
3 Ekim 1886(1886-10-03)
Chapelle d’Anguillon (Cher), Fransa
Ölüm 22 Eylül 1914 (27 yaşında)
Les Éparges (Meuse), Fransa
Takma ad Alain-Fournier
Meslek Yazar, eleştirmen
Milliyet Fransız
Dönem 1909–1914

Alain-Fournier (Henri Alban-Fournier, 3 Ekim 1886 - 22 Eylül 1914[1]), Fransız yazar ve asker. İki defa film olarak uyarlanan ve Fransız edebiyatının klasiklerinden sayılan Adsız Ülke yazmış olduğu tek kitaptır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Alain-Fournier, Fransa'nın merkezindeki La Chapelle-d'Angillon'da -Cher ilinde- bir öğretmenin oğlu olarak doğdu. Paris yakınlarındaki Sceaux, Hauts-de-Seine komünündeki Lycée Lakanal ortaokulunda okudu. Burada École Normale Supérieure için giriş sınavlarına hazırlandı fakat başarılı olamadı. Bilahare Brest şehrindeki deniz ticaret okuluna gitti. Lycée Lakanal okulundayken Jacques Rivière ile tanıştı ve ikili, yakın arkadaş oldu. 1909 yılında Rivière, Alain-Fournier'ın küçük kız kardeşi Isabelle ile evlendi.

1907'de çalışmaları kesildi ve 1908'den 1909'a kadar askerlik hizmetini yaptı. Bu dönemde bazı denemeler, şiirler ve hikâyeler yayımladı ve bunlar daha sonra toplanarak başka bir adla yeniden yayımlandı.

Bu dönem boyunca Adsız Ülke romanı üzerinde düşündü. 1905 yılının Haziran'ının ilk günü, Sen Nehri kıyısında yürüyüş yaparken oldukça etkilendiği Yvonne de Quiévrecourt ile tanıştı. İkili konuştu fakat Alain-Fournier, kızın beğenisini kazanmayı başaramadı. Bir yıl sonra aynı gün aynı yerde beklemeye başladı. Fakat Yvonne de Quiévrecourt, gelmemişti. O akşam Rivière ile konuşurken şunları söyledi: "[Yvonne de Quiévrecourt] gelmedi. Gelmiş olsaydı bile aynı kişi olmayacaktı."[2] Sekiz yıl boyunca onu bir daha görmedi ve sekiz yıl sonra onunla tekrar karşılaştığında Yvonne de Quiévrecourt evli ve iki çocukluydu. Ayrıca Yvonne de Quiévrecourt, yazarın romanında Yvonne de Galais olarak yer aldı.

1910 yılında Paris'e döndü ve edebiyat eleştirmeni olarak Paris-Journal adlı günlük bir gazetede çalışmaya başladı. André Gide ve Paul Claudel ile tanıştı. 1912 yılında, politikacı Casimir Perrier'in kişisel asistanı olmak için işinden ayrıldı. Adsız Ülke romanını 1913 yılının başlarında tamamladı. Nouvelle Revue Française (Temmuz-Ekim 1913 tarihleri arasında) adlı edebiyar dergisinde yayımlandı ve daha sonra kitap olarak piyasaya sürüldü. Roman, Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü'ne aday gösterildi fakat ödülü kazanamadı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mémoire des hommes 15 Eylül 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Secrétariat Général pour l'Administration
  2. ^ Daniel Leuwers short biography of Alain-Fournier in Le Grand Meaulnes, Le Livre de Poche, 1971, s. 242.