Aksaray Malaklısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aksaray Malaklısı
RumuzlarAnadolu Aslanı
ÜlkeTürkiye Aksaray
Özellikler
Ağırlık 90 kiloya kadar ulaşabilir
Boy 80-90 cm
Ömür 9-11
Köpek (Canis lupus familiaris)

Aksaray Malaklısı, Türkiye'de Aksaray ve çevresinde görülen iri bir köpek cinsidir.[1] Bacak ve ayakları kalın, kafası büyük, dudağı sarkıktır. Aksaray yöresinde dudağa "malak" dendiğinden bu adı almıştır.[1] Evliya Çelebi tarafından Anadolu Aslanı adı verilmiştir. Bu nedenle diğer bir ismi de Anadolu Aslanıdır.[2]

Erkekleri ortalama olarak kalçadan buruna 130 cm. uzunluğa, 90 cm. omuz yüksekliğine ve 90 kg. ağırlığa ulaşabilir.[1] Mülayim ve iyi bir karaktere sahiptir. Sürü koruma köpeği olarak kullanılabilmektedir.

Salya akıtması, hareketli olması ve karakter olarak eve uygun olmaması sebebiyle, apartman veya evde beslenmesi uygun değildir.[3] Çevresi çitlerle çevrili bahçe veya geniş arazilerde beslenmesi gerekir.[3]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aksaray malaklı köpekleri 3500 yıl önce orta Asya’dan Sümerler tarafından Mezopotamya havzasına getirilmiştir.  2000 yıl önce de Anadolu’da Asur’lar savaşlarda düşmanlarına karşı savaş köpeği olarak kullanılmıştır. Aksaray malaklı köpeği koyun sürülerinde bekçi köpeği olarak kullanılır. İyi bir canavar kurt düşmanıdır. Yetiştirme tarzına göre saldırgan veya sakin bir köpek olarak beslene bilinir. Ev fabrika buna benzer yerlerde bekçi olarak da bulundurulur.

Aksaray Malaklısı Irk Standardı Fiziki Oluşum Ve Görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Aksaray malaklısı  ırk standartı  fiziki oluşum ve görünümü  suratı gözlerinin üst tarafı kırışık  olur olmayanda vardır.Gözleri alt tarafı dış tarafa doğru dökmelidir üst kapakları  göz bebeğinin üstüne doğru kapatacak şekilde düşüktür. Ağız yapısı üst ve alt çenesi   kısa olmakla  birlikte    küt  bir  görünüme  sahiptir alt dudakları dışarı ve aşağıya doğru sarkıktır üst dudakları aşağı doğru sarkıktır.Bu dudak yapısına yöremizce AKSARAY MALAKLISI  adıyla anılmakta ve söylenmektedir.Kulak yapısı kafa yapısına göre normal ve büyük olanıda vardır.Dişleride normal çoban köpeklerindeki ağız diş yapısına göre benzerliğiyle bilinmekte pekte nadir olsa çatal dişli olanlarıda görülmektadir.Kafa yapısı AKSARAY MALAKLISINDA çok aranılan fiziki görünümünden dolayı çok önemlidir kafa yapısının büyüklüğü  iki göz hizasının birleştiği   ortasının alt kısmının düşüklüğünden sonra burnuna kadar olan hiza  AKSARAY MALAKLISINDA bulunan bir özelliktir. Burnunun    üstünde   beyaz çakal   bulunanda  vardır  Gerdanın yeleli olması  ve  kabarık olması da  ayrıca özelliklerindendir.                                                                                                                                                 Aksaray  malaklısının vücut yapısı  göğüs kafesi geniş olup  bel tarafı incedir. Kuyruk yapısı  kamçı kuyruk        'Le'  kuyruk       kıvrık  kuyruk olanlarda  vardır .Ayak yapısı  kalın bilekler uzun ayaklar geniş patiler  arka  ayaklarda çift  mahmuz   tek mahmuz   mahmuzsuz olanlarda  vardır.AKSARAY MALAKLISI'nın rengi  boz karabaş  duman ve griye benzer  karabaş ala renk  pekde nadir olsa   çapar  malaklılar    yavrulamaktadır   bunun yanında  AKSARAY MALAKLISI    ayak patisi   bileklerinde beyaz   renkler   olmaktadır .Bu özellik   AKSARAY   MALAKLISINA  kanında  ala malaklılar  olduğundan dolayı  boz karabaşların   büyük çoğunluğunda   ön ayaklarında   beyaz   yama vardır    arka   ayaklarında  olanlarda  görülür  ayrıyeten   ön  göğsünün  iki ayağın birleştiği  yerin   ön tarafında arka  tarafında   arasında  beyaz  yamalar    bulunabilir     kısır tüylü normale yakın tüylü  olurlar.Anne AKSARAY  MALAKLISI   ekseriyetten sekiz   veya  on   memelidir. Bir batında üç  yavrudan  onbir yavruya kadar doğurur.Gebelik süreleri altmışüç  günle birlikte yetmişbir  güne kadar çıkan olur. Yeniden eşe gelme süresi altı ila sekiz  ay arasındadır  eşe gelipte  boş geçilirse  yeniden  eşe gelme tahmini  dört ay sürer.

Annelik ve Gebelik[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne malaklıların eşleşme süreleri 5 gün civarında olur  hamilelik süreleri 63-70 gün  civarında olur   anne sütü emmeleri 20-40 gün arasında olur. Anne malaklı yavruları sütten kestikten sonra 6 veya 8 ay sonra eşleşmeye gelebilir . 7 gün eşleşme öncesi adet günüdür. 8 gün bekletilir, 9 günde eşleşmeye bırakılır  anne malaklılar genellikle 8 memelidir. Nadirde olsa 10 memelileri vardır   anne malaklılar eşleşmede  3 ile 9 yavru arasında yavru yaparlar malaklı köpeklerinde yakın akraba eşleşmeleri ırkın başka köpeklerle eşleşmeleride kanunen yasaktır yavru malaklılar 20 ile 40 gün sonra anne sütünü keser ve bundan sonra inek şütü suyla bire bir karıştırılır içine arpa unu bir adet yumurta kabugu ile kırılır bu karışıma yal denilir büyüdükçe orantı fazlaşılır  60 günden sonra gençlik aşıları yapılır  4 veya 5 aylık olduklarında dişleri yenilenir bu zamanda ateşlenmeleri meydana gelir bütün bu süre içinde veteriner kontrolünde bulundurmanız  önemlidir.

Irk çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Irk tespit çalışmaları uluslararası (FCI, KIF  VE AKMİD) olarak sürdürülmektedir. Türkiye'de (KIF ve AKMİD) ortak çalışmaları halen devam etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Öner Aydın (yönetmen). EN-5. TRT Belgesel. 15 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "'Aksaray Malaklısı' köpeklere yoğun talep - Sayfa 2". CNN Türk. 4 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2021. 
  3. ^ a b "Aksaray Malaklısı". aksaraymalakli.com. 15 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016.