Aksaray Malaklısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aksaray Malaklısı
Aksaray malaklisi kral kes.jpg
Diğer adlar

Anadolu Mastifi

Orta anadolu Çoban köpeği
Rumuzlar Anadolu Aslanı
Ülke Türkiye Aksaray
Özellikler
Ağırlık 90 kiloya kadar ulaşabilir
Boy 80-90 cm
Köpek (Canis lupus familiaris)

Aksaray Malaklısı, Türkiye'de Aksaray ve çevresinde görülen iri bir köpek cinsidir.[1] Bacak ve ayakları kalın, kafası büyük, dudağı sarkıktır. Aksaray yöresinde dudağa "malak" dendiğinden bu adı almıştır.[1] Evliya Çelebi tarafından Anadolu Aslanı adı verilmiştir. Bu nedenle diğer bir ismi de Anadolu Aslanıdır.[2] Fakat bu köpek Türkiye dışında Türk Mastifi veya Orta Anadolu çoban köpeği olarak bilinen bir köpek cinsidir.[3]

Erkekleri ortalama olarak kalçadan buruna 130 cm. uzunluğa, 90 cm. omuz yüksekliğine ve 90 kg. ağırlığa ulaşabilir.[1] Mülayim ve iyi bir karaktere sahiptir. Sürü koruma köpeği olarak kullanılabilmektedir.

Salya akıtması, hareketli olması ve karakter olarak eve uygun olmaması sebebiyle, apartman veya evde beslenmesi uygun değildir.[4] Çevresi çitlerle çevrili bahçe veya geniş arazilerde beslenmesi gerekir.[4]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aksaray Malaklısı, Uluslararası köpek kulüpleri tarafından tanınmadığı için standartları belirlenmemiştir ve genetik araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle ırkın kökeni hakkında geniş bilgi bulunmamaktadır. Fakat çoğunlukla Orta Doğu'nun yerel mastifleri ve Türkistan'daki çoban köpeklerinin çiftleştirilmesiyle oluştuğu düşünülmektedir.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Öner Aydın (yönetmen). EN-5. TRT Belgesel. 15 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "'Aksaray Malaklısı' köpeklere yoğun talep - Sayfa 2". CNN Türk. 4 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2021. 
  3. ^ "Aksaray malaklısı nedir? Aksaray malaklısı özellikleri, boyu, uzunluğu ve yavruları hakkında bilgi". www.hurriyet.com.tr. 21 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2021. 
  4. ^ a b "Aksaray Malaklısı". aksaraymalakli.com. 15 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2016. 
  5. ^ Usta, Kerim (27 Ekim 2013). "Aksaray Malaklısı - Anadolu Aslanı". Kerim Usta. 20 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2021.