Akpınar, Haliliye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Akpınar, Şanlıurfa sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Akpınar
Türkiye'deki yeri
Ülke  Türkiye
İl Şanlıurfa
İlçe Haliliye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
Posta kodu 6300
Resmî site
[1]

Akpınar Mahallesi , Şanlıurfa ilinin Haliliye ilçesine bağlı bir mahalledir.

Akpınar mahallesi 1978 yılında kuruldu. İlk olarak Sırrın Mahalesine baglı bir mezraydı. Nüfusunun çoğalmasıyla 1999 yılında Şanlıurfa Belediyesine bağlı Akpınar Mahallesi olarak resmiyete geçti. Mahallede Akpınar Mahallesi Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği mevcuttur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri

Düğünün tarafların tespit ettiği gün ve yerde yapılmasına karar verilir. Urfa’da evlenme düğünü denince akla iki düğün gelir. ayrıca sünnet düğünü yapılır

  • Avrat Düğünü
  • Erkek Düğünü
  • Sünnet Düğünü

Gerçekte bu iki düğünü ayrı ayrı incelememizin sebebi, avrat düğünü; kız evinin hanımları ile oğlan evinin hanımları arasında yapılır. Erkek düğünü ise sadece oğlan tarafının akraba ve tanıdıklarının katılmasıyla yapılır. Kız tarafından bir erkeğin yapılacak düğüne katılması ayıp sayılır.

Kına Gecesi-Asbap Gecesi

“Gelin” Perşembe günü gidecekse, Çarşamba akşamı; Pazar günü gidecekse, cumartesi akşamı (yani damadın elbise giydiği günün akşamı) yapılır.

'Sünnet Düğünü

Çocuğun sünnet edilmesi münasebetiyle yapılan düğün ve eğlenceler yapılır

Süpha Yemeği

Gelin, damat evine getirildiği günün sabahı, gelin evinden başka bir yerde süpha yemeği merasimi düzenlenir. ya da sünnet düğünü merasiminde süpha yemeği yapılır. Yemekte; kuzu içi, Üzlemeli pilav, Etli pilav, tatlı olarak da zerde ikram edilir. Süpha yemeğine istisnasız herkes davet edilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Akpınar mahalesi harran ovasını bir parcası olarak düz bir yapıya sahiptir. fırat suyunun harran kavuşmasıyla akan baraj suyun muhteşem görüntüsü ve elektrik santırali olması, yanı başında meyve üretim istasyonu olması, yeşiliğin artmasına neden olmuş

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre Mahalle nüfus verileri
2015 2000
1999 500

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle'de ilköğretim okulu yoktur. Mahalle'niniçme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi Vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Mahalle ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Mahalle elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]