Aklım Karıştı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aklım Karıştı
Sinema afişi
Yönetmen James Mangold
Yapımcı Douglas Wick
Winona Ryder
Senarist James Mangold
Lisa Loomer
Anna Hamilton Phelan
Hikâye (eser) James Mangold
Lisa Loomer
Anna Hamilton Phelan
Oyuncular Winona Ryder
Angelina Jolie
Clea DuVall
Brittany Murphy
Jared Leto
Elisabeth Moss
Travis Fine
Vanessa Redgrave
Whoopi Goldberg
Müzik Mychael Danna
Görüntü yönetmeni Jack N. Green
Kurgu Kevin Tent
Dağıtıcı Columbia Pictures
Cinsi Bilimkurgu
Türü Dram
Renk renkli
Yapım yılı 1995
Çıkış tarih(ler)i 21 Aralık 1999 (1999-12-21)
Süre 127 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 24.000.000 $
Hasılat 48.350.205 $ [1]

Aklım Karıştı (İngilizceGirl, Interrupted), başrollerini Winona Ryder ve Angelina Jolie'nin paylaştığı, bir gencin 18 ay boyunca akıl hastanesinde kalışını anlatan 1999 yapımı film. Türkiye'de fragmanları yayınlanmış fakat gösterime girmemiştir.

Hikâyenin konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Susanna Kaysen (Winona Ryder), 1967 Nisan'ında 18 yaşındadır ve aşırı bir aspirin dozajından sonra kendi isteğiyle Claymoore akıl hastahanesine girer ve orada bir yıldan fazla kalır. O zaman Amerika Birleşik Devletleri kanunlarına göre akıl hastahanesine girebilmek için ya bir velinin ya da reşit olan kişinin imzası gerekiyor, ancak bu imza aynı zamanda o kişiye düzelene kadar oradan çıkma yetkisini elinden alıyordu. Film, bu kuruma zayıf bir anında yakalanıp kurtulamayan kişinin çaresizliğini ve gayretini dile getirmektedir.

Susanna, ilacı intihar maksadıyla aldığını kabullenememektedir. Aylar geçtikçe deliler arasından kurtulmanın yollarını arar. Bu arada karizmatik lezbiyen bir sosyopat olan Lisa Rowe (Angelina Jolie) ve onun etrafında oluşturduğu grupla tanışır ve dahil olur. Bu gruptaki arkadaş ve aynı zamanda yoldaşları Polly "Torch" Clark (Elisabeth Moss), Georgina Tuskin (Clea DuVall), Daisy Randone (Brittany Murphy), Janet Webber (Angela Bettis), Cynthia Crowley (Jillian Armenante). Susanna, bilhassa Lisa'dan etkilenmektedir.

Film, kısacası dışarının deli dediği insanların aslında herkes gibi, ama biraz daha tutku ve aşkla bir tike sarılıp bırakamayan kişiler olduğunu gösterir. Hastanenin tedavisinin ne kadar yüzeysel olduğu, genç kişiliklerdeki derin sorunların hasta bakıcıların gülemsemesi, psikoterapi, ilaçlar ve bunlara yeterli cevap vermediğine karar verilince de izolasyon ve elektro şokla çözülmediğini seyircilere göstermektedir.

Kamera çalışmaları olağanüstü olan bu filmde seyirci adeta bu kızlar çetesinin bir üyesi olmaktadır. Filmin başlangıcı, hikâyenin en sonundaki kilit bir sahneyle başlayarak dikkat çeker.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Girl, Interrupted (1999)". Box Office Mojo. 10 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]