Akdağ (Erzurum)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Akdağ, Erzurum ili, Olur ilçesi sınırlarında, Yalnızçam Dağları grubu içinde yer alan 2466 m yüksekliğindeki dağ. Olur merkezinin güneyinde, yaklaşık olarak doğu-batı yönünde uzanır. Dağın bir bölümü Oltu ilçe sınırlarında bulunur.

Fiziki yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğudan batıya gittikçe yükseklik artar. Doğuda 2248 m olan yükselti, batıdaki Ziyaret Tepe'de 2466 metreye ulaşır.

Akdağ'ın bulunduğu alan jeomorfolojik olarak Kuzey Anadolu Orejenik Sistemi içinde KD-GB uzanışlı tektonik oluklar ve dağ sistemleri ile temsil edilir. Akdağ'ın KD'sunda Yalnızçam Dağları, GB'sında Mescit Dağı, kuzeyinde Zamp Dağı yer alır. Güneyden Allahuekber Dağları ve Kargapazarı Dağları ile çevrilen Akdağ, doğuda Ardahan Platosu ile sınırlanır[1].

Yörenin iklimi Karasal Doğu Anadolu iklimi ile Karadeniz iklimi arasında geçiş bölgesidir. Akdağın suları Olur Çayı tarafından toplanır, Çoruh Nehri'nin kolu olan Oltu Çayı'na boşaltılır. Akdağ Olur Çayı tarafından parçalanmış, aynı isimli boğaz oluşmuştur[1].

Bitki topluluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Akdağ üzerinde bitki türleri araştırmasında 305 tür ve alt tür belirlenmiştir. Bu türlerden %12'si (38 tür) Türkiye için endemikdir. Endemik türlerin %5,3'ü Akdeniz, %5,3'ü Avrupa-Sibirya, %60,5'i İran-Turan elementidir. Dağ üzerinde belirlenen taksonlardan %8'i Akdeniz, %35'i Avrupa-Sibirya, %57'si İran-Turan bölgesine aittir. Akdağ'da 1500–2400 m yükseltileri arası hakim türün Sarıçam olduğu ormanlar görülür. Sarıçamların altında yer yer ormanaltı florasından tavşan elması (Cotoneaster nummularia) ve geyik elması (Sorbus umbellata) bulunur. Kuzey yamaçlarda 1700 m'den yükseklerde sarıçam ile birlikte titrek kavaklar (Populus tremula) görülür. 1400–1500 m civarında Akdeniz florasından gürgen yapraklı kayacık (Ostrya carpinifolia) geniş alanlar kaplar. Ormanların bozulduğu alanlarda antropojen bozkırlar hakimdir[2].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b BAYRAM, Hüseyin ve diğ. (2018). "Akdağ Kütlesinde (Olur- Erzurum) Bitki Örtüsünün Ortam Koşullarına Göre Değişiminin Uzaktan Algılama (UA) ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Kullanılarak İncelenmesi" (PDF). ankara.edu.tr. 22 Şubat 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2020. 
  2. ^ TATLI, A.; KAYA, E.; GÜMÜŞ, İ. (2005). "AKDAĞ (OLUR, ERZURUM) FLORASI". DPÜ Fen Bilimleri Enstitusü. 22 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2020.