Akaretler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Akaretler, Beşiktaş sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Akaretler
—  Semt  —
Akaretler Sıra Evleri
Akaretler Sıra Evleri
Beşiktaş'ın İstanbul'daki konumu
Beşiktaş'ın İstanbul'daki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Beşiktaş
Yönetim
 - Muhtar
Zaman dilimi DAZD (+2)
Posta kodu
Alan kodu (+90) 212
Plaka kodu 34

Akaretler, İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde bulunur. Semt ismini Akaretler sıra ev grubundan alır.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Beşiktaş ve Maçka arasındaki Akaretler sıra ev grubu, Şair Nedim ve Süleyman Seba Caddelerinin çatalağzı biçiminde birleştikleri bölgede ve eğimli arazide kurulmuştur. Akaretler Sıra Evleri olarak adlandırılan konut tipinin İstanbul'daki en önemli örneğidir. Yapımına Ocak 1875'te irade-i hümayunla başlanan evlerin mimarı Sarkis Balyan'dır. Bu evler kira konutu olarak tasarlanmış ve bunlardan elde edilecek gelirle Aziziye Camii'nin yapılması planlanmıştır.

Günümüzdeki Durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

133 konut birimini ihtiva eden Akaretler, önceleri Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne aitken, 15 Ekim 1987 tarihinde Net Holding tarafından 49 yıllığına kiralanmıştır. Yenileme çalışmalarının finansal sorunlar nedeniyle yarım kalması üzerine Akaretler kompleksinin mülkiyeti önce Garanti Bankası'na, 2005'te ise Bilgili Holding'e geçmiştir. Yenileme çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Akaretler, 56 rezidans, 34 mağaza, 6 kafe-restoran ve bir otelle 2008'de hizmete açılmıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Samanoğlu, Rose Mary (2012). İstanbul'un 100 Binası (2012 bas.). İstanbul: İBB Kültür AŞ. s. 105. ISBN 978-605-4595-17-4.