Akçay, Sapanca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Akçay
—  Mahalle  —
Sakarya
Sakarya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sakarya
İlçe Sapanca
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 736
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0264
İl plaka kodu
Posta kodu 54600

Akçay, Sakarya ilinin Sapanca ilçesine bağlı bir mahalle.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Akçay mahallesi'nün en eski yerleşimi 1800'lü yıllarda olmuştur. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı (93 Harbi) sırasında Kafkaslardan gelen Müslüman halk çevreye yerleşmiştir. İlk yerleşimler yüksek yerlere olmuştur.

Fakat daha sonra bugün bulunduğu konuma gelmiştir.

Mahallenin nüfusu ağırlıklı olarak Kafkas ve Karadeniz kökenli göçmenlerden oluşmaktadır.

Akçay mahallesi, Sakarya'nın Sapanca ilçesine bağlı olmakla birlikte bu idari bağımlılıktan öteye gidememiştir. Çünkü Akçay mahallesi Sapanca merkezine en uzak köylerden biridir ve Adapazarı'na olan ulaşım Sapanca'dan daha rahat yapılabilmektedir.

Mahallenin çevresinde birçok fabrika bulunmaktadır. Bu yüzden Akçay mahallesinde çalışanların çoğu hizmet sektöründe faaliyet göstermektedir.

Mahallenin nüfusu 750 civarındadır.

Ayrıca Akçay mahallesine, deresi, temiz havası ve yeşilin her tonunu barındırması nedeniyle, yaz mevsiminde Adapazarı'ndan birçok aile piknik yapmaya gelmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Halkının büyük kısmı Gürcü,Çerkez ve Lazlardan oluşmaktadır. Mısır ve lahana bahçelerde yetiştirilmektedir. Motrevla ve mısır pastası yöresel yemeklerindendir. Akçay mahallesi kafkasya topraklarından göç eden çerkez vatandaşlarımız tarafından kurulmuştur daha sonra diğer ırklardan vatandaşlarımızın katılımlarıyla karma bir köy haline gelmiştir. Osmanlı zamanlarında çerkez kanunları bu mahalleden çıkar ve osmanlıya suvariler yollanırdı. Bu çerkezlerin savaşçı yapısından ve ülkelerine olan büyük bağındandır.(sinan akçay)

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sakarya iline 17 km, Sapanca ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 756
2000 736
1997 736

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi eskiden mahallenin geçim kaynağı tarım ve hayvancılıkken şimdi mahallede yaşayan halkın çoğu kendı işyerlerı veya çeşitli işlerde çalışarak hayatlarını geçindirmektedirler.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yapılmaktadır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. sağlık evi vardır. personel olarak bir ebe görev yapmaktadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]