Airlock Alpha

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Airlock Alpha, SyFy Portal olarak da bilinen, gösteri dünyası haberleri veren bir web sitesi. Bilim kurgu, fantastik ve çizgi roman türlerinde verilmiş eserler üzerinde yoğunlaşan site, aynı türlerin kitap, televizyon dizisi ve filmleri hakkında da yorumlar yapmakta ve layık görülen eserlere SyFy Genre Ödülü vermektedir.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

13 Ağustos 1998 de 'Syfyman's World' ismi ile kurulan site, daha sonra 'SyFy World' adını aldı. 2000 yılında 'StarTrek Nation' isimli Star Trek(Uzay Yolu) fan sitesinin bir parçası oldu. 2001 yılında 'Star Trek Portal' sitesi ile birleşerek SyFy Portal ismini aldı.

23 Şubat 2009 yılında site adını yenilediğini duyurdu ve Airlock Alpha adını aldı. Hiçbir gereksinim ve beklenti yok iken ismi değiştirilen sitenin ardından, 16 Mart 2009 günü 'SCI FI Channel' kablolu televizyon kanalı adının SyFy olarak değiştirildiğini ilan etti.[1] Bu durum sonrasında Airlock Alpha grubu yaptığı bir açıklama ile önceki ismi olan SyFy ismini, ismi verilmeyen bir gruba sattığını açıkladı.[2] SyFy ismi hali hazırda Birleşik Devletler kablolu kanallarından olan ve ağırlıklı bilim kurgu üzerine yayın yapan SyFy kanalı tarafından kullanılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]