Ahtem Seitablayev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Сейтаблаев.png

Akhtem Seitablayev (Kırım Tatarca: Ahtem Şevket oğlu Seytablayev; doğum:11 Aralık 1972, Yangiyo'l, Özbekistan SSC), Özbekistan doğumlu, Ukrayna'da bulunan Kırım-Tatar oyuncu, senarist ve sinema yönetmenidir. 2013'te Haytarma ve 2017'de Another's Prayer dahil olmak üzere birkaç yüksek profilli filmin yönetmenidir . Rusya Federasyonu tarafından Kırım'ın ilhakına karşı olduğunu belirtti. Önde gelen birkaç Kırım Tatarının kaderleriyle ilgili filmleri Ukrayna ve Avrupa'da övgüyle karşılandı ancak Rus haber bültenlerince eleştirildi.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Seitablayev, 1972 yılında o zamanlar Özbekistan SSC'nin bir parçası olan Yangiyo'l'da doğdu. Kırım Tatarlarının Stalin döneminde toplu sürgün cezalarına maruz kaldığı bu dönemde ebeveynleri Sürgün dönemimde Özbekistan'a sürüldü. Özbekistan’daki okula devam etti ve 1989’da Perestroyka döneminde Kırım’a geri dönene kadar ailesi ile sürgünde kaldı. Burada Kırım Kültürel Aydınlanma Okulundan mezun olduktan sonra 1992’de sinema kariyerine başladı.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

1992'den 2004'e kadar Simferopol Kırım Tatar Devlet Tiyatrosu'nda çalıştı. Burada Aleksandr Puşkin'in eserleri de dahil olmak üzere birçok oyun yönetti. 2005 yılında , Dnieper'ın sol yakasındaki Kiev Akademik Drama ve Komedi Tiyatrosu'nda çalışmaya başladı. 2009'da ilk filmi olan Quartet for Two filminin yönetmenliğini yaptı. 2013 yılında yönettiği filmi Haytarma (Türkçe: Kaytarma/Dönüş) Kırım Tatar bir as pilot, iki kez Sovyetler Birliği kahramanı olan, Sürgün'ü yaşayan ama babasının Lak ataları olması ve 8. Hava Ordusu komutanı Timofey Khryukin'in (Тимофе́й Тимофе́евич Хрю́кин) araya girmesiyle sürgün edilmekten kurtulmuştur.

Film, <i id="mwKQ">Kiev Post</i> tarafından "tarih meraklıları için mutlaka görülmesi gereken yer" olarak övüldü ve Komsomolskaya Pravda tarafından sınırdışı edilmesini sağlayan organizatörleri kötü bir ışık altında gösterdiği için eleştirildi.

2016'dan 2017'ye, Soykırım sırasında 80'i aşkın Yahudi çocuğu, etnik köken listelerini değiştirerek ve onları Kırım Tatar geleneklerini taklit etmeyi öğreterek Gestapo'dan saklayan anaokulu yöneticisi Saide Arifova'nın gerçek hayatına dayanan <i>Another's Prayer</i>'ı yönetti. Sonunda Naziler, Yahudi çocukları gizleme işine karıştığından şüphelenip ona işkence yaptılar ama isimleri vermeyi reddetti. Kızıl Ordu Kırım'ın kontrolünü geri aldıktan sonra NKVD'ye çocukların Kırım Tatarı değil, Yahudi olduğunu açıklayarak onları tekrar kurtarmış oldu ve dolayısıyla çöle sürgün edilmelerini engelleyerek Kırım'da kalmaları sağlandı. Film, 18 Mayıs 2017'de Sürgün'ün yıldönümü olarak gösterime girdi. Başlangıçta filmin Kırım'da çekilmesi gerekiyordu, ancak 2014'te Kırım'ın Rusya Federasyonu tarafından ilhakından sonra çekimlerin Ukrayna anakarasında ve Gürcistan'da yapılmasına karar verildi.

Kişisel hayat[değiştir | kaynağı değiştir]

29 Mayıs 2018'de, Rus kontrolündeki Kırım'da, tutuklan film yönetmeni Oleg Sentsov'u desteklediğini açıkladı . Aktris Ivanna Dyadyur ile evli ve üç çocuk babasıdır.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Съемки сериала Доброволец.jpg

Aktör[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör olarak
Yıl Film RolÜ
2003 Mamay Umay'ın ortanca erkek kardeşi
2004 Moskovskaya saga (bölüm)
Tatarskiy triptikh Stambulskiy Sokhti / Rustem
2005 Muhtar'ın Dönüşü -2 Safiullin
Zoloti khloptsi (bölüm)
Navizhena Otopark güvenlik görevlisi
2006 Bohdan-Zynoviy Khmelnytskyi
Muhtar'ın dönüşü -3 Timur Khazov
Zhinocha robota z ryzykom dlia zhyttia Artem Polonskyi
2007 Zhaha ekstrymu Nikita
2008 Prityazhenie Arkadiy (Aleksandr Nikolayevich'in oğlu)
2009 Osinni kvity Meshochnik trende
2011 Temni vody (bölüm)
2012 Actor, or the Love not after playwright (bitmedi)
2012 Svaty -6 Murat Vladlenovych (Bukovel'in sahibi)
2012 Haytarma Ahmet Han Sultan
2015 Hvardiya Tatar
Tsentralna likarnya Rustam Agalarov
2016 Ya z toboyu Andriy
Den Nezalezhnosti. Vasil Stus Vasil Stus
Skhidni solodoshchi İbrahim
Na liniyi zhyttia Serhiy Zadorozhnyi
2017 Pravylo boyu Siyahlı kişi
2017 Chuzhaya molitva
2018 Spisok Zhelaniy Leonid Kaufman (belediye başkanı)