Ahmet Remzi Hatip

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ahmet Remzi Hatip

Ahmet Remzi Hatip (d. 31 Mart 1930, Bozdoğan - ö. 18 Mayıs 2016, Ankara), Türk bürokrat ve siyasetçi. Babası İstiklal Savaşı gazilerinden Kerküklü Miralay Hüseyin Cemaleddin Bey ve annesi Kayseri mebusu Ahmet Remzi Akgöztürk Efendinin Kızı Sadiye hanımdır.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Hukuk Fakültesi'ni bitirmiştir. Ankara Maiyet Memurluğu, Andırın, Senirkent, Sarıcakaya Kaymakamlıkları, Serbest Ticaret, İzmir Karşıyaka Belediye Şube ve Zatişleri Müdürlüğü, Devlet Planlama Teşkilatı Müşavir Araştırmacılığı ve Teşvik ve Uygulama Dairesi Başkan Yardımcılığı, Başbakanlık Yatırımları ve İhracatı Geliştirme ve Teşvik Bürosu Başkanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı Teşvik ve Uygulama Dairesi Müşavirliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müşavirliği ve Teşvik Kurulu Üyeliği, İzmir Sanayi ve Bölge Müdürlüğü, Cumhuriyet Senatosu Konya Üyeliği (5 Haziran 1977 – 12 Eylül 1980), TBMM XIX. Dönem Konya Milletvekili yapmıştır. Evli ve dört çocuk babasıdır.18 Mayıs 2016'da Ankara vefat etmiştir. Kabri Cebeci Asri Kabristanındadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TBMM Albümü". tbmm.gov.tr. 31 Ekim 2012. 15 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2012.