Ahmet Halit Yaşaroğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Muallim Ahmet Halit Yaşaroğlu (d. 1891, Erzincan - ö. 1951, İstanbul), Türk öğretmen, yayıncı.

1928-1973 arasında faaliyet gösteren Ahmet Halit Kitaphanesi adlı yayınevinin kurucusudur.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1891 yılında Erzincan’a bağlı Eğin (bugünkü adıyla Kemaliye ilçesi) kazasının Gaşo köyünde (bugünkü adıyla Yeşilyamaç) dünyaya geldi.[1]

1898'de ailesiyle İstanbul'a geldi; Mektebi Tefeyyüz’de rüştüye öğreniminin ardından Mercan İdadisi 'nde okudu. Yükseköğreniini Mülkiye’de tamamladı.

1911'de çeşitli okularda tarih ve coğrafya öğretmenliği yaparak meslek yaşamına başladı. 1913'te Mektebi Mülkiye’de hocası Abdurrahman Şeref Bey'e tarih muallim muavini oldu. Bu dönemde Nümune Mekteplerine özgü bir “Umumi Tarih” kitabı yazdı.

1913'te “Talebe Defteri” adlı dergiyi çıkarmaya başladı.

1914'te Barbaros Nümune Mektebi Müdürü oldu. 1918’de Muallimler Cemiyeti'ni kurdu. Aynı yıl Türk Kadını dergisini yayımlamaya başladı. Şehzadebaşı'nda bir konak kiralayarak “Türk Kadını Dershanesi” adında kadınlara özel bir dershane açtı. Bu dershanede edebiyat, müzik, lisan gibi konularda dersler verildi. Bu okulun ilkoul bölümünü de “Asri Mektep” adıyla hizmete soktu. Aynı dönemde Darülfünun mezunu olan Naime Hanım ile evlendi.

1920'de Türk Kadını Dershanesi’ni kapadı; “Asri Kızlar Mekteb-i Sultanisi” adında ilk ve orta dereceli bölümleri olan bir okul açtı. Okul, üç yıl faaliyet gösterdi.

1921'de "Vakıf Mektepleri Müfettişi” olarak görevlendirildi. 1922’de Anadolu'ya geçti. Hilal-i Ahmer hizmetinde Bandırma- Bursa yöresinde çalıştı ve İstanbul'a döndü.

1924 yılında İstanbul'da ilk tedrisat müfettişi olarak görevlendirildi. Galatasaray Lisesi'nde Türkçe ve tarih dersleri verdi.

1928'de resmi görevlerinden ayrıldı ve "Ahmet Halit Kitaphanesi" adlı yayınevini kurdu. Bu yayınevinde eşi Naime Hanım ile birlikte beş yıllık ilköğrenim için hazırladıkları “Hayat Kıraatı"adlı kitabı, ayrıca çeşitli çocuk ve kadın dergileri, ders kitapları ile Latin alfabesini öğretmek için hazırladıkları ve “Naime Halit Alfabesi” adını verdikleri alfabeyi bastı. Halit Fahri Ozansoy, Şükûfe Nihal, Orhan Seyfi Orhon gibi şairlerin ilk şiirleri Ahmet Halit Kitabhanesi'nde basıldı.[2]Doğudan Batıdan Seçme Klasikler" dizisinde de Hayyam, İbn-i Sina., Dostoyevski, A. J. Cronin'den çeviriler yayınladı.

Yayıncılığın yanı sıra öğretmenliği de sürdüren Ahmet Halit Bey, Şişli Terakki Lisesi’nde tarih öğretmeni olarak çalışmayı 1946'ya kadar sürdürdü.

12 Eylül 1951'de hayatını kaybetti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Seda Öztürk, Birinci Dünya Savaşı Sonunda Türk Kadını ve Türk Kadını Dergisi, Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Ekim 2010]
  2. ^ Nedret İşli, Babıali'de Yayınevleri, Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi 42. Kütüphane Haftası Etkinlikleri, 2006