Agustín Stahl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Agustín Stahl Stamm
Doğum21 Ocak 1842(1842-01-21)
Aguadilla
Ölüm12 Temmuz 1917 (75 yaşında)
Bayamón
MilliyetPorto Rikolu
MeslekTıp doktoru, bilim insanı
Dr. Stahl'ın Stahlia cinsi ve onun onuruna adlandırılan beş geçerli türü vardır: Argythamnia stahlii, Senna pendula var. stahlii, Eugenia stahlii, Lyonia stahlii ve Ternstroemia stahlii.

Agustín Stahl (21 Ocak 1842 - 12 Temmuz 1917), etnoloji, botanik ve zooloji alanlarında çeşitli ilgi alanlarına sahip Porto Rikolu bir tıp doktoru ve bilim insanıdır. Porto Riko'nun İspanya'dan bağımsızlığını savunmuştur.

İlk yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

Stahl Aguadilla, Porto Riko'da doğdu ve ailesi Johann Heinrich Christian Stahl ve María Helene Stamm tarafından Antón Adolf August adını aldı. Protestan bir ailede doğdu, yaklaşık üç yaşındayken Aguadilla'da[1] ilk ve orta öğrenimini de aldığı kasabada Katolik inancına göre vaftiz edildi.

Würzburg ve Prag üniversitelerinde (Charles Üniversitesi'nde) okudu ve 1864'te Tıp Doktoru unvanıyla mezun oldu. Mezun olduktan sonra Stahl, Bayamón şehrinde tıbbi muayenehanesini kurduğu Porto Riko'ya döndü .

Etnolog, botanikçi ve zoolog[değiştir | kaynağı değiştir]

Punica granatum'un Dr. Agustín Stahl sulu boyası.

İş dışında, Stahl'ın doğa sevgisi onu etnoloji, botanik ve zooloji alanlarında araştırma ve deneyler yapmaya yöneltti. Ayrıca tarih ve tarihi araştırma sevgisi vardı.

Stahl, 1883'ten 1888'e kadar 6 fasikül halinde yayınlanan "Estudios sobre la flora de Puerto Rico" (Porto Riko Florası Üzerine Bir Araştırma) yazdı. Stahl'ın yaklaşık 1.330 bitki içeren bitki koleksiyonunun kopyaları dünya çapında çeşitli botanik bahçelerinde bulunabilir. Koleksiyonları, uzmanlar tarafından yapılan çok sayıda çalışmanın temelini oluşturdu ve bunlardan bazıları bilime yeni taksonlar getirdi.

Stahl'ın Stahlia cinsi ve beş geçerli türü vardır, Argythamnia stahlii, Senna pendula var. stahlii, Eugenia stahlii, Lyonia stahlii ve Ternstroemia stahlii, onun onuruna adlandırılmıştır.[2] Stahlia cinsi, tek bir tür olan S. monosperma (Tul. ) Urb., yalnızca Porto Riko ve doğu Dominik Cumhuriyeti'nde görüldüğü bilinmektedir. Porto Riko'da Cóbana Negra olarak bilinen bu tür, şu anda 5 Nisan 1990 tarihli USFW Federal Sicilinde tehdit altında olarak listelenmiştir. Şu sözleri aktarıldı:

"Bilimi seviyorum. Bilim olmasaydı bulunduğumuz yerde olmazdık"

Yazılı eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Agustín Stahl'ın Porto Riko Bitki Örtüsü Üzerine Notlar (Bölüm 6)

Stahl'ın yazılı eserleri şunları içerir:

 • Porto Riko'nun Bitki Örtüsü Üzerine Notlar
 • Şeker Kamışı Hastalığı Raporu
 • Porto Riko Florası
 • Porto Riko Yerlileri (Tainos)
 • Aguadilla'nın Kuruluşu
 • Bayamón'un Kuruluşu

Sonraki yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Porto Riko'da Noel ağaçlarını süsleme geleneği, 1866'da Bayamón şehrinde Stahl'ın arka bahçesinde bir ağaç süslemesiyle başladı. Bayamón halkı onun ağacını "El árbol de Navidad del Doctor Stahl" (Dr. Stahl'ın Noel ağacı) olarak vaftiz etti.[4]

Stahl, Porto Riko'nun İspanya'dan bağımsızlık kazanması gerektiğine kesin olarak inanıyordu ve "Partido Autonomista Puertorriqueño" veya Porto Riko Otonomist Partisi'nin bir üyesiydi. Bu grup, tüm siyasi konularda İspanya'yı taklit ederken Porto Riko için ayrı bir siyasi ve yasal kimlik yaratmaya çalıştı. Ancak Stahl'ın siyasi görüşleri nedeniyle İspanya'daki Sivil Doğa Bilimleri Enstitüsü'ndeki görevinden atıldı ve 1898'de İspanya'dan sınır dışı edildi.[5]

Stahl, Bayamón şehrinde öldü ve Bayamón Belediye Mezarlığı'na gömüldü. Bayamón şehri, onun eski evini, kendisi ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenlerin keyif alacağı bir müzeye dönüştürdü. Porto Rikolu heykeltıraş Tomás Batista, Stahl'ı onurlandırmak için Cayey Üniversitesi'nde bulunabilecek bir büst yaptı.[5]

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • A. Stahl, İspanyolcaFlora De Puerto Rico: Acuarelas De Agustin Stahl Publicadas Por El Fideicomiso De Conservacion De Puerto Rico En Ocasión de su Vigésimoquinto Aniversario.0-9633429-0-8
 • Chardon, CE 1924. İspanyolcaHaciendo Patria. Homenaje al Dr. Agustín Stahl. Revista de agricultura de Puerto Rico. İspanyolcaHaciendo Patria. Homenaje al Dr. Agustín Stahl. Revista de agricultura de Puerto Rico. İspanyolcaHaciendo Patria. Homenaje al Dr. Agustín Stahl. Revista de agricultura de Puerto Rico. 12(11): 65–84.
 • Coll y Toste, C. 1926. İspanyolcaDestierro del Dr. Stahl. Expulsión del Dr. Agustín Stahl de la isla. Boletín Histórico de Puerto Rico. İspanyolcaDestierro del Dr. Stahl. Expulsión del Dr. Agustín Stahl de la isla. Boletín Histórico de Puerto Rico. İspanyolcaDestierro del Dr. Stahl. Expulsión del Dr. Agustín Stahl de la isla. Boletín Histórico de Puerto Rico. Tomo 13: 59–60.
 • Gutierrez de Arroyo, I. 1978. İspanyolcaEl Dr. Agustín Stahl, Hombre de ciencia: Perspectiva Humanística [kaynakça ile]. İspanyolcaUniversidad de Puerto Rico, Río Piedras .

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Temas y temitas, by Haydée Reichard de Cancio, ss. 43-44.
 2. ^ "Flora of Puerto Rico and the Virgin Islands". 1 Eylül 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2006. 
 3. ^ International Plant Names Index.  A.Stahl. 
 4. ^ "El Primer Arbol de Navidad de Puerto Rico". 7 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2022. 
 5. ^ a b Chardon, C. E. 1924. İspanyolcaHaciendo Patria. Homenaje al Dr. Agustín Stahl. Revista de agricultura de Puerto Rico. 12(11): 65-84.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]