Agora (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Agora (film)
Agora
YönetmenAlejandro Amenábar
YapımcıFernando Bovaira
Álvaro Augustin
YazarAlejandro Amenábar
Mateo Gil
OyuncularRachel Weisz
Max Minghella
Oscar Isaac
MüzikDario Marianelli
Görüntü yönetmeniXavi Giménez
KurguNacho Ruiz Capillas
DağıtıcıFocus Features
Newmarket Films
Telecinco Cinema
Çıkış tarih(ler)i9 Ekim 2009 (2009-10-09)[1]
Süre126 dakika
Ülkeİspanya
Dilİngilizce
Bütçe$70 milyon
Hasılat$39 milyon

Agora, Alejandro Amenábar'ın yönettiği ve Amenábar ve Mateo Gil tarafından yazılan, 2009 yılında yayınlanan İspanyol-İngiliz yapımı tarihi drama filmi. Bu Biyopik filmde Rachel Weisz, jeosentrik Ptolemaik sistemin ve ona meydan okuyan güneş merkezli modelin kusurlarını araştıran, 4. yüzyılın sonlarında Roma Mısır'ında bir matematikçi, filozof ve astronom olan Hypatia'yı canlandırıyor. Dini kargaşa ve sosyal huzursuzlukla çevrili Hypatia, klasik antik çağın bilgisini yıkımdan kurtarmak için mücadele ediyor. Max Minghella, Hypatia'nın babasının kölesi Davus olarak ve Oscar Isaac, Hypatia'nın öğrencisi ve daha sonra İskenderiye, Orestes valisi olarak rol alıyor.

Hikâye, Greko-Romen çok tanrıcılığının düşüşünün ve Roma İmparatorluğu'nun Hristiyanlaşmasının ortasında, din ve bilim arasındaki ilişkiyi vurgulamak için tarihsel kurguyu kullanıyor. Filmin adı, antik Yunanistan'da Roma forumuna benzeyen halka açık bir toplanma yeri olan agoradan geliyor. Filmin yapımcılığını Fernando Bovaira üstlendi ve Mart'tan Haziran 2008'e kadar Malta adasında çekildi. İskenderiye'nin Yükselişi ve Düşüşü'nün (2007) ortak yazarı Justin Pollard, filmin tarih danışmanıydı.

Agora, Mayıs ayında 2009 Cannes Film Festivali'nde yarışma dışı gösterildi ve 9 Ekim 2009'da İspanya'da gösterime girerek İspanya'da yılın en çok hasılat yapan filmi oldu.

Film, Rotten Tomatoes'tan %53 gibi yüksek bir rating ve İspanya'da En İyi Orijinal Senaryo da dahil olmak üzere yedi Goya Ödülü aldı. Hamptons Uluslararası Film Festivali'nde Alfred P. Sloan Vakfı Uzun Metrajlı Film Ödülü'ne layık görüldü. Ayrıca tarihsel yanlışlıklar nedeniyle sert eleştiriler aldı; bilim tarihi üzerine yetkili bir referans çalışması, filmi "muhteşem anakronik" olmakla azarladı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Agora (2009) - Release dates". Internet Movie Database. 8 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2018.