Agarta

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
KailashTanka.JPG

Agarta, Tibet ve Orta Asya geleneklerinde sözü edilen, Asya’daki sıradağların içinde bulunduğu ileri sürülen efsanevi bir yeraltı organizasyonuna verilen addır. Agartaya ait olduğu ileri sürülen tüneller Türkiye'de (Nevşehir yöresinde 40 civarı), Amerika'da ve Brezilya'da da bulunmaktadır. [kaynak belirtilmeli] Ayrıca bunun varlığına inanan insanlar Agartalıların bizden çok daha üstün bir teknolojisi olduğunu iddia ederler ve uçan dairelerin de aslında onların yapımı olduğunu söylerler. [kaynak belirtilmeli] Ayrıca Nazi Almanyası'nda Hitler bu konu üzerinde araştırmalar yaptırmıştır.

Konuyla ilgili yazarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Agarta konusunu kitaplarında en ayrıntılı işleyen üç yazar Saint-Yves d'Alveydre (1842 -1909)[1], Ferdinand Ossendowsky [2]ve René Guénon’dur.[3] Sonraki dönemlerde Agarta konusunu ele almış yazarlardan biri de, konuyu "Des mondes souterrains au roi du monde" adlı kitabında ele almış Serge Hutin'dir.[4] Türk yazarlardan ise Turgut Gürsan ve Ömer Sami Ayçiçek bu konuyla ilgili çok çarpıcı bir kitabı (Agarta ve yeraltı uygarlıkları & Agarta I-II-III-IV - Dabbetülarz) vardır.

Kuruluşuna dair söylentiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Agarta, teozoflara göre Mu ve Atlantis’ten göç eden[5] bilim rahiplerince ya da inisiyelerce kurulmuş, sonradan gizlenme gereği görüp, dağ ve mağara içlerine çekilmiştir. Kimileri Şambala adında Agarta'ya karşıt olarak kurulmuş, gizli bir olumsuz merkezin varlığını ileri sürüyorsa da, Agarta’nın Tibet geleneklerindeki bir diğer adı Şambala’dır.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Agarta, Bilim Araştırma Merkezi Yayınları - 1977

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]