Afrika cüce geyiği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.49, 4 Mayıs 2014 tarihinde Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 14366972 numaralı sürüm (→‎Morfoloji: ufak düzenlemeler)
Afrika cüce geyiği
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Artiodactyla
(Çift toynaklılar)
Alt takım: Ruminantia
(Geviş getirenler)
Familya: Tragulidae
(Cüce geyikgiller)
Cins: Hyemoschus
Tür: H. aquaticus
Hyemoschus aquaticus
Ogilby 1841
Water Chevrotain Distribution Map.png

Afrika cüce geyiği (Hyemoschus aquaticus), cüce geyikgiller (Tragulidae) familyasından, gececil memeli hayvan türü.

Morfoloji

Boy uzunluğu 60-100 cm, omuz yüksekliği 30-40 cm, kuyruk uzunluğu 10 cm dir. Ağırlığı 7-16 kg gelir. Kürkü kızıl kahverengi olup üzeri beyaz çizgilerle donatılmıştır. Bu desen orman kamuflajı gereğidir. Alt bölümleri beyaz renktedir. Boğazında ters "V" şeklinde beyaz bir leke vardır. Dişileri erkeklerinden daha büyüktür. Erkeklerinin üst köpek dişleri geriye kıvrık biçimde uzanmıştır ve ağızdan belirgin biçimde dışarı çıkar. Familya içinde

Üreme

9-26 ayda cinsel olgunluğa erişir. Gebelik süresi 7 aydır. Tek yavru yaparlar. Yavrular 3-6 ay süt emerler. Ömürleri genelde 8 yıl olmasına karşın, 13 yıla da çıkabilir.

Ekoloji ve davranış

Gececil türdür. Gündüz ormanda dinlenir. Yalnız yaşar. Bölgecil değildirler; fakat dişiler düzenli olarak birbirlerinin yuvalarını işgal ederler. Erkekler ise düzenli olarak dişilerin yuvalarını ziyaret ederler. Yırtıcı hayvan tehditine karşı ilk tepkisi harketsiz durmaktır; eğer tehdit sürerse, o zaman da suya girerek su altında bir süre siner. Öncelikle meyvelerle, aynı zamanda yaprak ve saplarla da beslenir. Ormandaki yırtıcı memeliler ana düşmanlarıdır. Yavruların düşmanı ise yırtıcı kuşlardır.

Yayılımı

Nehir vadileri ve suya yakın ova yağmur ormanları ana yaşam alanlarıdır. Batı ve Orta Afrika'da yayılım gösterirler.

Kaynakça