Afridiler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Afridiler, (Urduca: آفریدی), Sefid Dağlarının doğu ucundan Pakistan'ın Peşaver bölgesi sınırlarına uzanan dağlık bölgede yaşayan Peştu kabilesi.

Toprakları Hayber Geçidine kadar dayanan Afridilerin kökenleri bilinmemektedir. Peşaver yöresinde yaşayan ve Herodotos'un söz ettiği Aparitler ile aynı kabile olduğu sanılmışsa da, bu konuda kesin kanıya varılamamıştır. Afridiler 16. ve 17. yüzyılda Hindistan'ın Babür hanedanı kuvvetleriyle sık sık çarpıştılar. 18. yüzyılda Afgan hükümdarı Ahmed Şah Dürrani Afridilere ordusunda görev verdi. Torunu Şüca Şah Dürrani (1803-09) hem Afridileri korudu, hem de onlara sığındı.

İngilizler Afridilerle ilk kez, Birinci İngiliz-Afgan Savaşı (1839-42) nedeniyle, özellikle de General Pollock'ın Kabil'e ilerleyişi sırasında karşı karşıya geldiler. 1849'da Pencap'ı ilhak ettikten sonra Hayber Geçidini açık tutmak için, haraç vermek, Kohat ve Hayber Afridilerine karşı 1878 ve 1879'da misillemeler yapmak, kabile milislerini (Hayber Askerleri) kullanmak gibi çeşitli yollar denediler. Hayber Afridileri 1893'te, topraklarını Afganistan ve İngiliz yönetimindeki Hindistan arasında bölen Durand Hattı ile denetim altına alındılar.

1930'larda Hindistan Kongre Partisi, panislamizm ve Hint ulusçuluğunu birleştiren İngliz karşıtı militan Kırmızı Gömlek Hareketi için Afridi desteğini sağladı. Bağımsızlığın kazanılmasıyla Hayber-Pahtunhvadaki Afridi toprakları Pakistan'a katıldı. Pakistan sonraları bağımsız bir Pahtunistan ya da Peştu devleti kurmak üzere girişilen ve Afganistan tarafından desteklenen bir hareketle karşı karşıya kaldılar.

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde Afridiler İslam inancını benimsemişlerdir. Ancak bazı antropologlar tarafından Afridilerin Yahudilerin 10 kayıp kabilesinden biri, özellikle Efraim kabilesi olduğu iddia edilmektedir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]