Adolf Dassler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Adolf Dassler
Adolf Dassler, 1915
Doğum3 Kasım 1900(1900-11-03)
Herzogenaurach, Alman İmparatorluğu
Ölüm6 Eylül 1978 (77 yaşında)
Herzogenaurach, Batı Almanya
Tanınma nedeniAdidas'ın kurucusu
Ebeveyn(ler)Pauline Dassler (anne)
Christoph Dassler (baba)

Adolf "Adi" Dassler (3 Kasım 1900, Herzogenaurach, Bavyera Krallığı, Alman İmparatorluğu - 6 Eylül 1978, Herzogenaurach, Batı Almanya), Adidas firmasının kurucusudur.

Daha önce ayakkabıcılık eğitimi almış olan Adolf Dassler, I. Dünya Savaşı'ndan sonra babası Christoph Dassler'in de yardımıyla annesinin mutfağında ilk ayakkabıları yapmaya başladı. 1 Temmuz 1924 tarihinde abisi Rudolf Dassler'in de yardımıyla "Gebrüder Dassler Schuhfabrik" (Dassler Kardeşlerin Ayakkabı Fabrikası) adlı bir fabrika kurdular. Bunun sonucunda kısa sürede Almanya'da tanınmaya başladılar.

1928 Olimpiyatları'nda Dassler Kardeşlerin şirketi uluslararası genişlemiş ve birçok sporcuyu giydirmeye başlamıştır. Berlin'deki 1936 Yaz Olimpiyatları'nda Amerikalı Jesse Owens donatılmıştır. Jesse Owens Adi'nin ayakkabılarını giydiği sürece toplam 4 altın madalya kazandı.

1930 yılında Adolf Hitler'in yükselişi ile birlikte, hem Dassler Kardeşler hem de Nasyonal Sosyalist Hitler Nazi Partisi'ne katıldı. Adi, Wehrmacht için savaş botu üretmek için hazırlanırken, Rudolf Amerikan askerleri tarafından yakalanmış, ancak Hitler'in SS üyesi olduğundan şüphelenilmiştir.

1948 yılında iki kardeş arasındaki anlaşmazlıklar artınca Rudolf ortaklıktan ayrılır ve kentin diğer tarafında, Aurach Nehri kıyısında Puma adlı şirketi kurar. Adolf ise şirketin ismini kendi takma adı olan Adi ve soyadı Dassler kelimelerinden türettiği Adidas ile değiştirir. 1973 yılında Adolf'un oğlu Horst yüzücülük ürünleri alanında faaliyet gösterecek olan Arena adlı şirketi kurar. Adolf'un 1978 yılında ölümünün ardından Horst ve eşi Käthe Adidas'ın yönetimini ele alır. 1987 yılında Horst'ün ölümünün ardından şirket 1989 yılında limited şirket, 1995 yılında is borsaya açık bir kuruluş haline gelir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]