Acil uçak tahliyesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Acil uçak tahliyesi uçağın yerde, su üzerinde ve uçuş sırasında yaşanabilecek acil durumlardaki tahliye işlemi. Bu tahliye işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için önceden belirlenmiş standart tahliye prosedürleri ve özel olarak tasarlanmış tahliye ekipmanları kullanılmaktadır.

Ticari uçaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ticari uçaklarda acil durum tahliyesinin detaylarını içeren güvenlik kartı bulunmaktadır. Güvenlik kartlarında; acil çıkış kapılarının yer ve kullanım bilgisi, tahliye kaydırakları ve suya acil iniş durumlarında kullanılacak olan can yelekleri hakkında bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca kabin görevlileri tarafından kalkıştan önce uçak içerisinde acil tahliye planları yolculara aktarılmaktadır.

Fırlatma koltuğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Fırlatma koltuğu genellikle askeri uçaklarda kullanılan ve pilotu ve diğer diğer uçuş ekibini acil durumlarda kurtarmak için tasarlanmış bir sistemdir. Yaygın olarak fırlatma koltuklarının tasarımında patlayıcılar veya roket motorları kullanılmaktadır. Bu sayede uçuş ekibinin koltukla beraber uçağın dışına fırlatılması sağlanır. Koltuğa yerleştirilen paraşüt sayesinde yere güvenli iniş sağlanır.

Paraşütler[değiştir | kaynağı değiştir]

Paraşütler uçuş esnasında uçak içerisinde bulunanların, uçaktan çıktıktan sonra havanın kaldırma kuvvetinden yararlanarak yere güvenli bir şekilde inmelerini sağlayan gereçtir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • [1] . National Transportation Safety Board. 27 Haziran 2000. 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  • [2]. Acil Durumlarda Uçaktan Tahliye İşlemleri. 18 Eylül 2014.