Acil iniş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Acil iniş, (Genellikle havacılıkta kullanılan İngilizce tabiri ile: Emergency landing) bir uçağın, işleyişiyle ilgili bir sorundan ya da en yakın havaalanına inmeyi gerektiren ani bir tıbbi nedenden dolayı yaptığı planlanmamış iniştir.

Acil iniş çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Mecburi iniş: Uçağın teknik sorunlar, tıbbi sorunlar ya da hava koşulları nedeniyle inişe mecbur olması durumunda yapılır. Öncelik mümkün olan en yakın yere inmektir; neresi olduğunun önemi yoktur. Mecburi iniş uçağın uçabilecek durumda olduğu bazı durumlarda da gerekli olabilir.
  • İhtiyati iniş: Hakkında sınırlı bilgi olan bir yere yapılacak planlanmış bir inişten, uçuş sırasında kimi koşulların beklenmedik şekilde değişmesinden ya da anormal veya acil durumlardan kaynaklı olarak yapılabilir.
  • Çarparak iniş: Uçağın motoru, hidrolikleri ya da iniş tertibatı gibi hayati sistemlerinde meydana gelen bir bozukluk ya da hasar nedeniyle uçağın pist bulunmayan bir yere inmesidir. Bu tür inişte pilotun asıl amacı, uçağı yere, herhangi bir yaralanma ya da ölüm olasılığı en az olacak şekilde indirmektir.
  • Denize acil iniş: Çarparak inişin suya (deniz, göl, vb.) yapılan türüdür. Sorunlu uçağın suyun yüzeyiyle temas etmesinden sonra, eğer suda yüzmek üzere tasarlanmamışsa uçak batacaktır.