Absent İçenler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Absent İçenler (L'Absinthe)
Sanatçı Edgar Degas
Yıl 1876
Tür Yağlıboya
Boyutlar 92 cm × 68 cm (36 in × 27 in)
Konum Orsay Müzesi, Paris
Marcellin Desboutins'nin Manet tarafından 1875 yılında yapılan portresi

Absent İçenler[1] (Fransızca: L'Absinthe), Edgar Degas'nın 1876 tarihinde tamamladığı yağlı boya tablosu. Eser şu anda Paris'teki Orsay Müzesi'nde sergilenmektedir.

Degas, bu çalışmasında bir kadın ve bir erkeği Paris'in kafelerinden birinde otururken betimledi. Kadın tablonun merkezinde, erkek ise sağ tarafında çizilmişti. Şapka giymiş olan erkek tuvalin sağ tarafına doğru bakmaktayken ciddi giyinmiş, şapkalı kadın ise gözlerini aşağı doğru dalgın bir şekilde dikmiştir. Kadının önündeki bardakta yeşilimsi bir sıvı vardır. Tablo, Paris'in endüstriyel gelişimi sırasında oluşan sosyal yalnızlığın bir temsili gibidir.

Modeller[değiştir | kaynağı değiştir]

Tablodaki modeller, aktris Ellen Andrée ve Marcellin Desboutin'dir. Tanınmış bir bohem karakter olan Desboutin ressam ve heykeltıraş idi. Resmedildikleri kafe ise Paris'te yer alan Café de la Nouvelle-Athènes'tir.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eser, 1876 yılında ilk kez sergilendiğinde eleştirmenler tarafından çirkin ve berbat olarak tanımlandı. 1892'ye kadar bir depoya kaldırıldı. 1892'de yer aldığı sergide ise ıslıklanarak yuhalandı.

1893 yılında İngiltere'de sergilenişinde ise tartışmalara sebep oldu. İngiliz eleştirmenler, tabloda temsil edilen insanların kaba ve alt sınıftan buldular. Sir William Blake Richmond ve Walter Crane gibi pek çoğu çalışmanın ahlaksızlığı körüklediğini iddia etti. Barbizon ekolü'nün ilk günlerinden beri Fransa'daki sanatı takdirle izleyen ve sanatsal çalışmalardan ahlaksal dersler çıkartma ihtiyacında olan Viktoryen İngiltere, bu tablo kabul edilemezdi. Eleştirmenler, resmi, İngiliz ulusunun absent ve Fransızlar'a karşı dikkatli olmaları konusunda bir uyarı olarak algıladılar. Roman yazarı George Moore tablodaki kadını "Tam bir fahişe" olarak tanımladı ve "keyifli bir hikâye değil ama ders verici" yorumunu yaptı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sérullaz, Maurice. Empresyonizm Sanat Ansiklopedisi. Remzi Kitabevi, Nisan 2004. ISBN 975-14-0251-4. Sayfa 84
  • Conrad III, Barnaby. (1988). Absinthe History in a Bottle. Chronicle books. ISBN 0-8118-1650-8 sayfa 43–50
  • Phil Baker. (2001). The Book of Absinthe: A Cultural History. Grove Press books. ISBN 0-8021-3993-0 Pg. 121–24

Makaleler[değiştir | kaynağı değiştir]