Abkant

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bükme işlemi görüntüsü
Bükme işlemi

Abkant, (İngilizce: Press Brake) CNC kontrollü sac metal büküm makinasıdır.[1] İlkel modeli cakadır. Abkantlar çeşitli tonajlarda (30-500 ton arası) ve genişliklerde (1000-8000mm) arasında olabilirler. Büküm işlemini gerçekleştiren üst ve alt kalıpları vardır. Üst kalıplar (erkek kalıp) "V" şeklinde, alt kalıplar (dişi) ise yine "V" şeklinde olup erkek kalıbın tam olarak içine oturmasını sağlar. Arasında kalan sac levhayı büyük bir hidrolik kuvvet uygulayarak programlanan şekilde büker.

Temel elemanları;

  1. Nümerik kontrol ünitesi
  2. Hidrolik eksenleri
  3. CNC üniteleridir.

Çalışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Animasyon

Nümerik Kontrol ünitesinden istenilen parçaya göre programlanır, operatör iki eliyle parçayı yerleştirirken ayağıyla da pedala basarak üst tablayı(y eksenleri olarak isimlendirilir) aşağı indirir. Parçanın büküm mesafesini arkadaki dayamalar, büküm açısını üst tablanın basış kuvveti belirler. Günümüzde pek çok Türk imalatçısıda abkant tezgâhı imalatı yapmaktadır. hatta bazı [Türk] firmaları büküm işlemi için operatör gerektirmeyen (programlama için gerekli) robotik sistemlerin imalatını yapmaktadırlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Fournier, Ron; Fournier, Sue (1989), Sheet metal handbook, HPBooks, s. 37, ISBN 978-0-89586-757-5, 28 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 20 Haziran 2012