İçeriğe atla

Abidos (Mısır)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Abidos'taki I. Seti tapınağı

Abidos Antik Mısır'ın en eski kentlerinden biri ve Yukarı Mısır'ın 22 bölgesinden biri olan Ta-wer bölgesinin de başkenti. Nil nehrinin 11 km. batısında, şimdiki Sevhac yakınlarındadır. Abidos adı, kentin eski Mısırca'daki adı olan Abdju adından gelmiştir ve "kutsal emanetlerin veya sembollerin tepesi" anlamına gelmektedir. Buradaki "kutsal emanetler" Tanrı Osiris'in kesik başının içinde olduğu kutsal emanetlere yapılan bir göndermedir.

Mısır'ın en önemli arkeolojik sitlerinden biri olduğu düşünülen kutsal kent Abidos içinde Umm el-Qa'ab'ın da olduğu çok sayıda antik tapınağa, ilk firavunların gömülmüş olduğu bir kraliyet nekropolüne de ev sahipliği eder.[1] Bu bölgede gömülmek giderek Antik Mısır'da oldukça önemli görülmeye başlandı ve bölgenin önemli bir kült site haline gelmesini sağladı.

Bugün Abidos, Abidos Kral Listesi olarak bilinen, 19. hanedan döneminden kalma bir kitabenin olduğu I. Seti'nin anıt mezarı ile dikkat çekmektedir. Kitabe firavun Menes'ten başlayarak Seti'nin babası olan I. Ramses'e kadar önemli kralların kartuşlarının sıralandığı bir kronolojik listedir.[2] Büyük Tapınak ve antik kasabaların birçoğu Seti tapınağının kuzeyindeki modern binaların altına gömülmüştür.[3] Orijinal yapıların ve sanat eserlerinin çoğu kayıp ya da onarılamaz durumda, birçoğu da yeni yapılar yüzünden tahrip olmuş durumdadır.

Kentin İngilizce ismi Yunanca Άβυδος adından gelmektedir ki bu isim Yunan coğrafyacılar tarafından aslında kentle ilgisi olmayan Çanakkale Boğazı'ndaki Abidos kentinden ödünç alınmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tombs of kings of the First and Second Dynasty". Digital Egypt. UCL. 6 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2008. 
  2. ^ Misty Cryer (2006). "Travellers in Egypt - William John Bankes". TravellersinEgypt.org. TravEgypt-WJB. 30 Ağustos 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2013. 
  3. ^ "Abydos town". Digital Egypt. UCL. 4 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2008.