İçeriğe atla

Abalone (oyun)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Standart Abalone tahtası ve taşları

Abalone, iki kişi ile oynanan bir zeka oyunudur. 1989 yılında Michel Lalet ve Laurent Lévi tarafından geliştirilmiştir.

Oyunun özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Abalone altı köşeli ve altmış bir delikten oluşan bir yüzeyde, küre şeklinde olan on dört adet beyaz ve on dört adet siyah taşla oynanır. Mermer taşlarla yapılan sumo güreşi diye de özetleyebileceğimiz oyunda amaç rakibin altı taşını oyun alanının dışına atmaktır. Sınırsız kombinasyona sahip bir zeka oyunu olmasının yanında öğrenilmesi de çok kolaydır. Ayrıca mermer taşlar oyuncuları fiziksel olarak da rahatlatır. Rakibin taşlarını iterken çıkan tık-tık-tık sesini müziksel bulanlar bile vardır.

Oyunun kuralları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hareket ettirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunu her zaman siyahlar başlatır. Aşağıda görülen standart açılış dizilimidir. Beş taş arkada altı ortada üç taş ise öndedir. Oyunda taşlar üç şekilde hareket ettirilebilir:

  1. Tek bir taşı en yakınındaki bir deliğe
  2. İki veya üç taşı çizgisel bir yöne
  3. İki veya üç taşı kendilerinin yan taraflarına (taşlar aynı yönde hareket ettirilmelidir)

Hamle yapılırken taşlar bir delikten fazla hareket ettirilimezler. Hamle sırasında her oyuncunun sadece bir adet(rakip oyuncunun taşını oyun alanının dışına itse dahi) hamle hakkı vardır.ilk önce 6 taşı oyun dışına atan kazanır.

Rakip oyuncunun taşlarını ittirme (Sumito)[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer aynı çizgi üzerinde bir oyuncunun taşları diğer oyucunun taşları bitişikse ve rakip oyuncunun taşından bir veya iki fazla taşı var ise bu durumda taşı fazla olan oyuncu rakibinin taşlarını bir deliği geçmeyecek şekilde itebilir; bu hamleye Sumito denir. Sumitonun olması için rakip oyuncunun taşlarının arkasında bir adet boş delik bulunması lazımdır. Sumito sadece çizgisel yönde olabilir yatay şekilde olmaz. 3 adet Sumito vardır:

  1. 2-1 Sumito: Kendi iki taşınızla rakibin bir taşını itersiniz
  2. 3-1 Sumito: Kendi üç taşınızla rakibin bir taşını itersiniz
  3. 3-2 Sumito: Kendi üç taşınızla rakibin iki taşını itersiniz

Eğer rakip çizgisel yönde üç veya daha fazla taş dizmişse bu taşları rakibin dizdiği yönde itemezsiniz. Abalone'de aynı anda en fazla üç taş hareket ettirilebilir.

Sumito pozisyonu
Sumito pozisyonu(ittikten sonra)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]