Abacılı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Abacılı Karyesi. Osmanlı Döneminde Abacılı Karyesi, Abacılı Uğurlu ve, Abacılı Güzelli olarak ikiye ayrılırdı. Abacılı Uğurlu'nun sınırları Akdeniz'den başlayarak Nur Dağları üzerinde bulunan Osmanlı Çukuruna kadar, bugünkü Sarıseki Beldesi sınırlarıyla komşuydu. Suçıkağı, İskenderun (Sakıt) ve Güzelli köyleri hariç, Ceylanlı, Yılanlı ve Delibekirli Köyleri sınırına kadar uzanırdı.

Osmanlı idari yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı Döneminde Belen ve Payas Kazalarına bağlı bir Karyedir

Abacılı Köyü Cumhuriyet Öncesi, Abacılı Uğurlu ve Abacılı Güzelli olarak ikiye ayrılırdı ve Tümüne birden Abacılı denirdi.

Abacılı Güzelli bölümü, bugünkü Güzelli köyü ile Akçayı içine alırdı.

Abacılı Uğurlu ise, Kuzeyde Ak Denizden başlayarak Nur Dağları üzerinde bulunan Osmanlı Çukuruna kadar bugünkü Sarıseki Beldesi sınırlarıyla komşuydu. Güneyde ise Kırıkhan'a bağlı Ceylanlı, Delibekirli köyleri ile sınır olup bugün bu sınırlardan bir kısmı bu köyler içinde kalmıştır.

Batısı ise Akdeniz idi.

Payas´a tabii olarak Abacılı cemaati, Boz Ulus'un harbe iştirak edeceğine dair Konya'da tanzim olunan 1689 (Hicri 1101) tarihli vesika (hüccet) eki defterde, zikredilmektedir..

16. yüzyılda İskenderun'da bir iskele mevcuttu. Payas da eskiden beri hem önemli bir liman hem de aynı zamanda hac ve ipek yolu ticaret kervanlarının anayol güzergâhında önemli bir karakoldu. Abacılı cemaati´de bugünkü manada bir koruculuk görevi ile Payas Derbendine tabii tüfenk endaz neferatı olarak (iyi tüfenk kullanan asker manasına) bu belgede adı geçmektedir.

Bugünkü idari yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugün bu sınırlar içerisinde Denizciler, İskenderun ve Bekbele, İskenderun belediyeleri ile Kavaklıoluk, İskenderun, Bitişik, İskenderun, Orhangazi, İskenderun ve Çınarlı, İskenderun köyleri bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]