A Haunting

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
A Haunting
Tür Paranormal
Docudrama
Anthology
Horror
Anlatıcı Anthony Call
Besteci Ed Smart
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dili Şablon:English
Sezon sayısı 4
Bölüm sayısı 39 (bölümleri listesi)
Yapım
Kamera Single
Gösterim süresi 43 minutes
Yapım şirketi New Dominion Pictures
Dağıtımcı firma Discovery Communications
Yayın bilgileri
Kanal Discovery Channel
Yayın tarihi 28 Ekim 2005 (2005-10-28) - 9 Kasım 2007 (2007-11-09)
Kronoloji
İlişkili programlar Ghost Lab
Dış bağlantılar

A Haunting, 28 Ekim 2005 yılından 9 Kasım 2007 yılına kadar Discovery Channel'da yayınlanan bir Amerikan paranormal yarı belgesel tarzı televizyon antoloji serisidir. Program, lanetli yerleşim bölgelerinde geçen paranormal tecrübeleri; hikâyeler, röportajlar ve dramatik tekrar canlandırmalarla ortaya koyar. Başlangıç senesi olan 2005'ten bu yana program, dört sezon halinde toplam otuz dokuz bölüm üretti. Bunlar son olarak Discovery Channel, Amerika'da yayınlanan Investigation Discovery ve İngiltere'deki Discovery Scienceda yayınlandı.

Genel Bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

A Haunting orijinal olarak, baş yazar Allison Erkelens tarafından geliştirilen A Haunting in Connecticut ve A Haunting in Georgia adlı iki film uzunluğundaki bölümler olarak başladı. Bölümler Tom Naughton ve Nicolas Valcour tarafından New Dominion Pictures'a yaptırıldı. Yüksek reyting alan A Haunting,Discovery Channel'da haftalık olarak Larry Silverman tarafından yayınlandı.

Bölümler, iddia edilen paranormal karşılaşmaları, geleneksel korkuları, şeytan saldırılarını, esrarlı üne sahip mülkleri anlatır. Bölümlerin çoğu Amerika'da geçen olaylara yer verirken, bunların yanı sıra Kanada, İngiltere, İrlanda ve Tayvan'da da geçen dört bölüm vardır. Sahneler evlerde, apartmanlarda, çiftliklerde ve ticari alanlarda geçebiliyorken aynı zamanda geniş arazilerde de geçer. Çoğu bölüm, tanıkların ve araştırmacıların yorumlarıyla desteklenen sinematik-temsil görüntüleriyle (canlandırma ile) birçok paranormal deneyim sunar. Siverman'a göre; belgeselin yazarları, hikâyeleri araştırır ve sonra işe yarar içeriklerini filtreler. Discovery Channel, belgesel yapımcıları ve yazarlarını seksüel ve şiddet içeriklerinden dolayı kesin sansürleme yapmak zorunda bırakmasına rağmen, Silverman, ilerleyen bölümlerde kurbanların açıklamalarına büyük yer vermiştir. Bununla birlikte, Billy Bean'in başından geçen gerçek olaylar, belgesel yapımcılarının onun açıklamalarına ağırlık vermiş olduğu "House of Dead" adlı bölümde yayınlandı.

Serideki bölümler, paranormal aktivite kurbanlarının sürekli sıklaşan tuhaf olayları farketmeleri ile başlayan tekrarlanan örnekler şeklinde akıp gider. Bunlara karşı ilk reaksiyon; olayları reddetmek, görmezden gelmektir. Bununla birlikte tüm muhtemel açıklamalar araştırılır ve istenilen bulunmaya çalışılır, kurbanlar hem bir paranormal araştırmacı hem de yardım için bir ruhsal medyum ile ilişkiye geçer. Bazı durumlarda kurban bu paranormal durumu başarıyla çözebilirken, başka bir taraftan, evinden kaçmak durumunda kalabilir. Belli bölümlerde ünlü demonolojist ve görülmeyen şeyleri görebilen kişiler olan Ed and Lorraine Warren rol aldılar. Bu araştırmacılar aslında, belgesel serisindeki bazı dosyaları araştıran kişilerdir. "The Dark Side" bölümü 2006 yılında ölen Ed'in hatırasına adanmıştır.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana metin:[1]

DVD koleksiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Timeless Media Group, dört sezonun hepsini 2007-2008 yıllarında DVD olarak çıkardı. 9 Eylül 2008'de de serinin otuz dokuz bölümünü içeren dokuz disklik bir set piyasaya sürdü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi